niedziela, 22 maja 2016

Blisko natury – Tokaji, hárslevelü – liść lipy


Nie każdemu,  słowa: liść lipy, będą kojarzyć  się z winem. Powiecie, głodnemu to zawsze na myśli… wino. Może tak, ale nie zawsze. Przecież nie samym chlebem i winem człowiek żyje. Jednak w przypadku tego liścia lipy, mam prawo pomyśleć o winie.  Wino ze szczepu winorośli hárslevelü – której nazwa oznacza właśnie liść lipy to jedna z węgierskich odmian winogron, które dają aromatyczne, soczyste, słodkie wino pachnące kwitnącą lipą. Hárslevelü – to biała odmiana winogron, uprawiana na Węgrzech. Jest to jeden z najbardziej znanych węgierskich szczepów, które tworzą sławne wino - Tokaji. W skład wina Tokaji oprócz hárslevelü, wchodzą najczęściej m.in. furmint, muscat. Dozwolone jest stosowanie sześciu odmian winorośli do tworzenia Tokaju.
 
Wiosna to ten czas, kiedy w kuchni królują nowalijki: szparagi, rzodkiewka, truskawki, rabarbar i jest czas i miejsce na słodkie wino. A nie masz lepszego słodkiego wina nad Tokaje. W związku z tym do kruchych babeczek z rabarbarem wybrałam półsłodkie białe wino Tokaji 2013, Hárslevelü – wyłącznym dystrybutorem wina jest firma: TiM S.A http://www.tim-wina.com.pl/. 
 

Tokaji 2013, Hárslevelü – białe półsłodkie wino o błyszczącym słomkowym kolorze. Zapach wina to przyjemne, intensywne aromaty miodu lipowego, z subtelną nutą soczystej pomarańczy. Na podniebieniu apetyczne, aksamitne z doskonałą nie narzucającą się słodyczą, która tak idealnie komponuje się z kruchymi babeczkami  nadziewanymi pieczonym rabarbarem. Wino doskonale sprawdzi się z deserami na bazie dojrzałych, słodkich truskawek, tartych z jabłkami czy jako  aperitif, podczas wiosenno-letnich spotkaniach w plenerze, blisko natury. Polecam !!! Bernadeta  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz