sobota, 27 lutego 2016

ARYSTOKRATA Marquês de Borba, DOC Alentejo, Portugalia na polskim stole z sieci sklepów Biedronka

 
Marqûes de Borba to portugalskie wino, które wyprodukowano w Alentejo - jednym z głównych winiarskich ośrodków półwyspu iberyjskiego. Wapienno-gliniaste gleby oraz kontynentalny klimat tworzą tu niezwykle sprzyjające warunki do uprawy wysokiej klasy winogron. Na uwagę zasługuje również wyjątkowy proces produkcji win, w którym łączy się najnowsze technologie laboratoryjne z wiernością tradycyjnym rytuałom np. takim jak ugniatanie owoców stopami.
Z dobrej rodziny
Wino Marqûes de Borba to perła w portfolio cieszącej się znakomitą renomą winiarni J Portugal Ramos Wines. Nazwa wina w dosłownym tłumaczeniu oznacza po portugalsku markiza z Borby. Jest to nawiązanie do geograficznego położenia winnicy, w której powstaje, ale stanowi też hołd wobec odznaczonego tym tytułem wybitnego członka rodziny właściciela winiarni.
Marqûes de Borba dostępny jest w Polsce w dwóch rodzajach – czerwonej oraz białej. Do ich produkcji użyto w dużej mierze lokalnych szczepów winogron. Należą do nich między innymi: Trincadeira i Touriga Nacional (w przypadku wina czerwonego), a także Arinto oraz Antao Vaz (jeżeli chodzi o odmianę białą). Rocznie powstaje ponad milion butelek tego trunku. W Polsce jego cena wynosi 29,99 zł i jest dostępne w sieci sklepów Biedronka.
J Portugal Ramos Wines
Przedsiębiorstwo rozpoczęło swoja działalność w 1990 roku, w niedługim czasie zajmując znaczącą pozycję zarówno na lokalnym, jak i światowy rynku winiarskim. Za ten błyskawiczny sukces odpowiedzialny jest charyzmatyczny założyciela firmy, Juan Portugal Ramos. Jego niezastąpiona działalność na rzecz propagowania na świecie win pochodzących nie tylko z Alentejo, lecz z całej Portugalii, została doceniona wieloma branżowymi wyróżnieniami (w roku 2010 otrzymał nagrodę człowieka roku na Essência do Vinho). https://marquesdeborba.prowly.com/4451-arystokrata-na-polskim-stole
 
Kieliszek czerwonego wytrawnego wina : Marquês de Borba 2014, DOC Alentejo, Portugalia zestawiłam z  Ossobuco to goleń wołowa, wolno gotowana metodą sous vide przez 10 godzin w temperaturze 85°C Firmy Sokołów, dostępna w sieci sklepów Biedronka z pęczakiem i kapustą pak choi.
Marquês de Borba 2014, DOC Alentejo, Portugalia  to czerwone wytrawne wino zbudowane na bazie czterech lokalnych szczepów: alicante bouschet, aragonez, trincadeira, touriga nacional. Kolor wina to intensywny, błyszczący rubin. Zapach wina to eleganckie ujmujące nuty czarnej porzeczki, jagodny, czereśni. W smaku wino jest apetyczne, skoncentrowane, z soczystą wtopioną w owocowość wina kwasowością idealną do łączenia wina z potrawami. Wino w zakończeniu dość długie z przyjemnymi gładkimi garbnikami. W połączeniu z potrawą wino sprawdziło się doskonale. Kuchnia portugalska obfituje w owoce, warzywa, ryby, mięsa w związku z tym wołowina, pęczak, kapusta pak choi były naturalnym i smacznym tłem dla wina. Mocna budowa wina doskonale sprawdziła się i nie ugięło się przed ciężarem apetycznego solidnego Ossobuco – goleni wołowej w sosie pieczeniowym.  Wielu wielbicieli wina, będzie zachwyconych zestawieniem wina Marquês de Borba 2014, DOC Alentejo, Portugalia  z goleniom wołowiną. Polecam !!!
 
Wino do degustacji otrzymałam od Biuro Prasowe Marqûes de Borba. Dziękuję !!!
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz