niedziela, 25 maja 2014

MALEŃKA I…POLSKIE WINO Z WINNICY NAD JAREM

 
Maleńka i … to estetyczna, przytulna restauracja na Bielanach Warszawskich przy ul. Heroldów 19C. W karcie menu dominują głównie polskie dania. Dzięki uprzejmości właścicielki restauracji mogłam spróbować przyniesionego przeze mnie wina: Cuvée 2013 Hibernal, Bianca, Pinot Blanc - Winnica Nad Jarem, Złota, świętokrzyskie, Polska do polskiego sandacza z karty restauracji.
Kluczem do odpowiedniego dobrania wina do potrawy mogą być: składniki dania, metoda przygotowania, sosy, marynaty, a także dodatki które dopełniają danie i kreują jego styl.
W tym przypadku dla mnie, kluczem do tego  zestawienia były składniki dania (ryba i opiekane warzywa),  a charakter i styl wina.
Cuvée 2013 z Winnicy Nad Jarem  to białe półwytrawne wino, które w pierwszym nosie ujawnia aromaty: szparagów, świeżej trawy, agrestu. Na podniebieniu w indywidualnej degustacji daje wrażenie wytrawnego wina o przyjemnej świeżości i apetycznej kwasowości.
W zestawieniu z potrawą moja percepcja odczuwania wina  zaskakująco zmieniała się w zależności od jedzonego indywidualnie każdego ze składników dania.
Wino w zestawieniu z cytrynowym sosem, ujawniało swą półwytrawność i ukrytą słodycz, która pięknie została wydobyta przez charakter sosu w daniu.
Soczysty, maślany smak ryby doskonale podkreślał lekki, świeży charakter wina.
W przypadku opiekanych warzyw w zestawieniu z Cuvée, miałam wrażenie, że warzywa zaczęły tańczyć, tak jak piękna lekka balerina a wino to symfoniczna orkiestra, które swą muzyką  wprawia je w „apetyczny taniec”J 
Natomiast smak pomarańczy obecny w daniu doskonale wydobył na pierwszy plan owocowy brzoskwiniowy, jabłkowy charakter wina.
Istnieje taka definicja piękna, które mówi, że piękno to pozytywne właściwości estetyczne bytu wynikające z zachowania proporcji, harmonii barw, dźwięków, stosowności, umiaru i użyteczności, odbierana przez zmysły. Zestawienie wina Cuvée 2013, z Winnicy Nad Jarem www.facebook.com/winnicanadjarem  z sandaczem z karty restauracji  Maleńka i… www.facebook.com/restauracja.malenka.i  to takie piękno wina i potrawy.
Dla Wszystkich miłośników wina, polecam ciekawy artykuł o Winnicy Nad Jarem!!!! http://www.strefabiznesu.echodnia.eu/artykul/kawalek-toskanii-w-zlotej-pod-sandomierzem-produkowane-tu-wino-podbija-rynek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz