środa, 21 maja 2014

JAKIE WINA PIJA DIONIZOS W PAŁACU BIELIŃSKICH?

Kim był Dionizos, każdy wie – w mitologii greckiej, bóg dzikiej natury, winnej latorośli i wina, reprezentujący jego upajający i dobroczynny wpływ. Jednak, jakie wino może pić, właśnie ten bóg w  Otwocku Wielkim, gdzie znajduję się pałac Bielińskich, już nie jest tak oczywiste.

Z przekazów mitologicznych, wiemy, że Dionizos w młodym wieku odkrył cenne właściwości „soku z winogron”, i tak jak,  winna latorośl wędrował po świecie, aby rozpowszechniać uprawę winorośli i kulturę wina.  Ja w moich wędrówkach śladami „Kultu Dionizosa” zawędrowałam do Otwocka Wielkiego podziwiać pałac i okolice a na popołudniowym pikniku popijałam polskie wino, a Dionizos spoglądał na mnie z płaskorzeźby umieszczonej na zwieńczeniu elewacji frontowej pałacu.
Delektując się polskim winem dzisiaj, można z całą pewnością potwierdzić obecność Dionizosa na ziemiach polskich i Jego mocy rozpowszechniana, kultury  wina w Polsce. 
Gdyby ktoś z Was szukał dobrego miejsca na wypad za miasto w te wakacje – to warto zawitać tutaj do Otwocka Wielkiego do letniej siedziby rodu Bielińskich - starej mazowieckiej szlachty z ziemi ciechanowskiej.
A wracając do pytania, to z całą pewnością można pokusić się o takie podsumowanie, że Dionizos pija oczywiście polskie wina:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz