środa, 7 maja 2014

ROCZNIK 2013 Z WINNICY PŁOCHOCKICH , ZABYTKI SANDOMIERZA I NOWY DESIGN

„Rodzinna winnica Państwa Płochockich położona jest kilkanaście kilometrów od Sandomierza, w miejscowości Daromin, na wzgórzu zwróconym południową stronę w kierunku rozległej doliny rzeki Opatówki. Początki winnicy sięgają roku 2005, w którym na terenie zakupionego gospodarstwa zostały posadzone pierwsze krzewy winorośli. W 2012 roku winnica osiągnęła swoją docelową powierzchnię około 4ha nasadzeń. Wina z Winnicy Płochockich jako jedne z pierwszych w Polsce weszły do oficjalnej sprzedaży w 2009 roku i od tego czasu zdobywają uznanie zarówno miłośników wina, jak i profesjonalistów z branży winiarskiej. Właścicielami winnicy są Barbara i Marcin Płochoccy – członkowie Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpackich, członkowie i założyciele Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy. Członkowie sieci: Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie, winiarze w pierwszym pokoleniu, skrajni pasjonaci i wielcy miłośnicy  wina. W 2012 roku Basia i Marcin zostali laureatami nagrody Grand Prix Magazynu Wino za zasługi dla polskiego winiarstwa.”(materiały prasowe Towarzystwa Naukowego w Sandomierzu).
W tym roku Państwo Płochoccy wypuścili  na rynek pierwsze dwa wina z rocznika 2013: wytrawne Rose i półsłodkie Sibemus z nowym design etykiet, które bezpośrednio nawiązuje do architektury Sandomierza. Etykiety wygładaja przepięknie i doskonale oddają ducha i charakter win.
Sibemus to Kamienica Oleśnickich. „Najlepiej zachowana kamienica mieszczańska w Sandomierzu z podcieniami i charakterystycznym układem wnętrza, z dwukondygnacyjnymi piwnicami. W obecnej postaci pochodzi z XVIII wieku (przebudowana w stylu barokowym wg. projektu ks. Józefa Karśnickiego). W 1570 roku miała w niej miejsce słynna "zgoda sandomierska". Na tyłach budynku znajduje się wejście do podziemnej trasy turystycznej. Obecnie przeznaczona na cele muzealne - Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.”( Wikipedia)
Rose to Ratusz w Sandomierzu –„ wzniesiono wkrótce po najeździe Litwinów w 1349 r. Pierwotnie gotycki, był budowlą na planie kwadratu zwieńczoną wysoką, ośmioboczną wieżą. Część południowa, najstarsza (na niej zegar słoneczny) pochodzi z tego okresu. W XVI w. został rozbudowany w formę wydłużonego prostokąta, a następnie zwieńczony attyką trójstrefową, której autorstwo przypisywane jest Janowi Marii Padovano. Naroża attyki zdobią głowy przedstawiające cztery stany. Wieża została dobudowana w wieku XVII. Na ścianie południowej ratusza znajduje się zegar słoneczny wykonany w technice sgraffito przez Tadeusza Przypkowskiego (1958), byłego właściciela muzeum zegarów w Jędrzejowie. Od strony wschodniej przed ratuszem znajduje się figura Matki Boskiej Niepokalanej z 1776 r. ustawiona na pamiątkę misji świętej w 1770 r. W ratuszu mieści się oddział Muzeum Okręgowego, Urząd Stanu Cywilnego, w podziemiach klub "Lapidarium". Obok znajduje się wyjście z trasy podziemnej. O godzinie 12.00 z wieży ratuszowej grany jest hejnał sandomierski.”(Wikipedia). Wina dostępne w sprzedaży: www.winnicaplochockich.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz