sobota, 10 maja 2014

KOLACJA Z KAROLEM OKRASĄ PRZY DŹWIĘKACH MUZYKI WINA

8 maja 2014 roku w restauracji Plater by Karol Okrasa w hotelu InterContinental w Warszawie, odbyła się kolacja ze specjalnym menu przygotowanym przez Karola Okrasę do win Firmy MPWines . Niezapomnianą ucztę dla zmysłów, poprzedziła prezentacja win Firmy MPWines prowadzona przez: Annemieke Nierop – Ambasador marki, Sommelier i Uwe Röder – Regionalny Kierownik Sprzedaży Europa Centralna, Wschodnia i Rosja. Wyłącznym importerem win MPWines w Polsce jest Domain Menada Sp. z o.o..
W ofercie MAKRO C&C Polska w sprzedaży dostępne są dwa wina z oferty MPWines:
Callia Alta 2013, Chardonnay-Torrontés, San Juan, Argentyna cena ok. 25 zł i
Callia Alta 2012, Shiraz-Bonarda, Argentyna cena ok. 25 zł.
Dramaturgia kolacji by Karol Okrasa, przeniosła uczestników spotkania w piękny świat zmysłów i niezapomnianych wrażeń organoleptycznych dalekiego kraju jakim dla Polaków z pewnością jest Argentyna, gdzie wina Firmy MPWines rodzą się. Ten wieczór z pewnością na długo pozostanie w pamięci, każdego kto „zmysłowo” uczestniczył  w nim.  
Pierwszym setem były dwa dania podane na jednym talerzu  do dwóch win.
Dania: Przypalany tatar z troci dressing z kwiatów czarnego bzu, kwiatowy ogórek oraz Łoś sous vide, maślany sos szparagowy, purée z zielonego groszku, sałatka z cykorii
Wina: Rupes Chardonnay oraz Callia Chardonnay-Torrontés.
W tym secie kluczem do niezapomnianych wrażeń smakowych  okazał się kwiatowy ogórek w pierwszym daniu i zielony groszek w drugim.  Kwiatowy ogórek w daniu z przypalanym tatarem zaskakująco wydobywał słodycz z wina Rupes zbudowanego na bazie szczepu chardonnay. Łącząc to danie z winem Rupes Chardonnay, miało się wrażenie smakowania kropli miodu w końcówce wina.  W drugim zestawieniu łosoś sous vide i Callia Chardonnay-Torrontés - to tutaj, purée z zielonego groszku doskonale wydobywało swoiste piękno odmiany torrontés z tego blendu. Pijąc wino w tym zestawieniu miało się wrażenie, że torrontés to ten z tych szczepów, który  może się zaprzyjaźnić z „zielonymi”.
Następny set to dwa dania i jedno wino:
Dania: Polędwiczka wieprzowa w czarnym kruszonym pieprzu i popiele oraz Pieczony wędzony boczek, śliwka w glazurze pieprzowej, sos kawowy z trawą żubrową.
Wino: Callia Shiraz-Bonarda.
Jak to się przyjęło mówiąc: „Diabeł tkwi w szczegółach” , tutaj tym szczegółem, który  pokazał wielkowymiarowość wina była śliwka w glazurze pieczona. Słodycz śliwki doskonale wydobyła i pokazała  eleganckość, siłę, mocną strukturę wina i dała niezapomnianego wrażenie doskonałości dania i zmiennej natury wina.
Następny set to wieloskładnikowe danie i jedno wino:
Danie: Polędwiczka z jelenia sos z czarnego bzu, burak glazurowany wiśniami, smażony szpinak z borowikami.
Wino: Callia Selected Malbec.
W tym połączeniu, każdy ze składników tego złożonego dania doskonale smakował z winem. Tutaj w czasie jedzenia wino doskonale zmieniało się i pokazywało swoją wysoką jakość. Poszczególne składniki tej potrawy smacznie łączyły się w ustach.
A na deser zostały podane dwa dania i dwa wina:
Dania: Kremówka kozia z sosem waniliowym i prażonymi orzechami oraz Parafait zbożowy z gorzką czekoladą i musem z suszonej śliwki.
Wina: Callia Amable Tardio (Chardonnay Late Harvest Sweet) i Esperado de Callia (Shiraz- Malbec semi-sweet).
W tajemnicy tych połączeń doskonale zadziałała zasada różnych poziomów słodyczy wina i ich wyczuwalności. Białe wino Callia Amable Tardio, które w indywidualnym odbiorze, miało dość dobrze wyczuwalną słodycz w połączeniu z kremówką kozią w ustach ta słodycz otulała danie i stawała się mniej wyczuwalna a składniki dania doskonale wydobyły świeżość i kwasowość tego wina. W tym przypadku balans słodyczy i kwasowości przepięknie tańczył na słodyczy sosu waniliowego dania. W przypadku drugiego rodzaju połączenia, mogliśmy zasmakować mocy i wpływu czekolady na wino. Esperado de Callia wino, które w indywidualnym odbiorze sprawiało wrażenie niesłodkiego wina w połączeniu w ustach z czekoladą pokazało jego prawdziwe słodkie oblicze, które było bardzo przyjemne i smaczne.
W przypadku połączeń jedzenia i wina i genezy powstawania doskonałych połączeń zawsze  jest to składnia różnych czynników, doświadczeń, aspiracji  kucharza i sommeliera. W tym przypadku można mówić o dużym doświadczeniu w dobieraniu wina do potraw i niekwestionowanym wyczuciu smaku twórców tej kolacji.
Serdecznie dziękuję organizatorom, za zaproszenie!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz