sobota, 23 sierpnia 2014

„KAŻDA ZMORA ZNAJDZIE SWOJEGO AMATORA”

W literaturze na temat dobierania win do potraw znajdziemy zasady dobierania do potraw win białych: wytrawnych beczkowych, lekkich wytrawnych, słodkich, znajdą się też zestawienia z winami białymi  półwytrawnymi. W przypadku win czerwonych jak najbardziej znajdą się sugestie z czym zestawić czerwone beczkowe o wyraźnych taninach wino, średnie, miękkie świeże czy lekkie i świeże. Jeżeli pojawiają się zestawienia win czerwonych słodkich z potrawami to najczęściej mowa o winach typu porto.
A co z takimi „zmorami” jak wina czerwone półsłodkie z czym je zestawić, aby cieszyły? Ja pokusiłam się o zestawienie mojej Zmory ,czerwonego półsłodkiego wina z Izraela z winnicy CARMEI-ZVI SEGAL z śliwkami odmiany „Stanley” pieczonymi z dodatkiem kropli miodu wielokwiatowego w cieście francuskim. Wino dostępne w Makro C&C Polska. 
 Czerwone półsłodkie wino na bazie szczepu cabernet sauvignon ze świeżym, jagodowym smakiem, które  zachowuje charakterystyczne typowe niuanse dla szczepu z którego jest zbudowane w zestawieniu z moimi śliwkowymi francuskimi rogalikami sprawdziło się doskonale. Świeżość, kwasowa owocowość owoców śliwki odmiany „Stanley” doskonale współgrała ze słodyczą wina, wydobywała czekoladowe smaki wina na pierwszy plan i  wino stawało się bardziej aksamitne i jeszcze bardziej gładsze w smaku.
Jesień to czas na śliwki, niektórzy z Nas będą przygotowywać na zimę powidła czy po prostu używać ich w kuchni w różnych kulinarnych postaciach. Kto lubi do jedzenia napić się kieliszek  wina, polecam coś czerwonego półsłodkiego. Albo można zastosować się do klasycznego zestawienia i do śliwki podać słodkiego rieslinga czy  porto LBV ( Late bottled vintage - oznacza porto z jednego rocznika, zabutelkowane między czwartym a szóstym rokiem po winobraniu).
Życzę smacznego i przepięknej jesieni tego roku!!!!

Serdecznie zapraszam do śledzenia profilu bloga na FB https://pl-pl.facebook.com/Teoria-Wina-211204422314554/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz