poniedziałek, 18 sierpnia 2014

„Sandwiches” D’AUBERGINE ET FROMAGE DE CHÈVRE

Wschodnia Langwedocja to w większości wina czerwone na bazie szczepu: carignan, grenache, syrah, mouvrèdre czy cinsault. Jednak tam też w niewielkim stopniu produkowane są wina białe wytrawne na bazie takich szczepów jak: grenache blanc, clairette, bourboulenc, picpoul, roussanne, marsanne i viogner.
Clairette du Languedoc i Picpoul de Pinet to białe wina formatu AC.
Clairette produkowane jest na północ od Pézenas w coraz świeższym stylu,  natomiast Picpoul – zupełnie nietypowo jak na Francję – jest apelacją, w której centrum znajduje się kapryśnie wino Picpoul o aromacie cytrusów z okolicy pomiędzy Pézenas a morzem. Morze to, także bardzo dobre miejsce, aby zaobserwować zielony promień – bardzo rzadkie zjawisko występujące w przyrodzie. Występuję tuż przed zachodem lub wschodem słońca i jest widoczny przez kilka sekund. Jest to zielony obszar na nieboskłonie.
W ofercie Makro ze wschodniej Langwedocji znajduje się wino: Plo de l’Isabelle 2013, AOC Côteaux du Languedoc, Francja -  jest to wino, które bardzo dobrze reprezentuje styl i charakter białej części  Langwedocji, w cenie około 27 zł.

Lekkie orzeźwiające białe wino o przyjemnym cytrusowym bukiecie aromatów z subtelnymi nutami werbeny, kwiatów lipy, porzeczki i grejpfruta. Na podniebieniu, apetyczne, świeże, przyjemnie rozpływające się na podniebieniu, dające odczucie subtelności smaku. Nienarzucającego się i zachowujące swój langwedocki styl win białych. Wino jest polecane do owoców morza, ryb, drobiu, sałatek, doskonale będzie się sprawdzać jako aperitif. Ja postanowiłam to wino wypróbować do tradycyjnej prowansalskiej potrawy znanej jako aubergines en éventail – bakłażan przekładany kozim serem. Są w niej dwa ulubione produkty Prowansalczyków: bakłażan i kozi ser. Plastry bakłażanów smaży się na głębokim tłuszczu, przekłada jak kanapkę: pomidorem, serem kozim i świeżą bazylią a następnie zapieka w piekarniku prze 5-8 minut, aby warzywa zmiękły i były cieple.
Wino sprawdziło się rewelacyjnie w próbie z poszczególnymi składnikami potrawy i pokazywało swą wielkowymiarowość. W zestawieniu z bazylią wydobywało pieprzne nuty zioła a samo stawało się soczyste i gładkie. Z bakłażanem pozostawało niezmienne w swoim smaku. W zestawieniu z kozim serem, podbijało kozi smak serem  a samo stawało się lekkim tłem dla niego. W zestawieniu z pomidorem, wydobywało z warzywa jego kwaskowe smaki a samo stawało się jeszcze bardziej rześkie i sprężyste. Natomiast w połączeniu z całym daniem komponowało się idealnie i tworzyło smaczną całość. Wino stanowiło doskonałe tło do smacznej lekkiej, aromatycznej potrawy. Polecam do spróbowania!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz