niedziela, 21 września 2014

PRAWDZIWY SMAK GRUZJI

             Miłośników wina gruzińskiego w Polsce, może zaskoczyć fakt, że prawdziwy smak wina gruzińskiego to smak wytrawny. Obecnie, obecne na rynku polskim w większości wina gruzińskie  to wina: półwytrawne,  półsłodkie i słodkie. Jest to wynik tego, że do 2006 roku Rosja była głównym odbiorcą win gruzińskich. Gruzja na potrzeby głównego odbiorcy produkowała wina półsłodkie i słodkie. Po wprowadzeniu embarga w 2006 roku przez Rosję na wina gruzińskie, Gruzini zostali z tymi winami  i musieli poszukać nowych rynków zbytu dla swoich win. Rynek polski jest otwarty na wina gruzińskie te półsłodkie i słodkie, a także na prawdziwy smak Gruzji. W Krakowie istnieje Firma Krako Slow Wines – która w swojej ofercie ma prawdziwy smak Gruzji. Tego smaku można było spróbować w Warszawie 17 września 2014 roku, przy ulicy Nowogrodzkiej 20, na komentowanej degustacji, prowadzonej przez jednego z właścicieli Krako Slow Wines Pawła Woźniaka. Degustacja została zorganizowana przez smakgruzji.pl.
Gruzja to kraj, który śmiało można uznać za kolebkę winiarstwa. Na ziemiach gruzińskich odnaleziono narzędzia związane z winiarstwem, datowane na rok 5000 p.n.e. Od roku 4000 p.n.e. Gruzini zakopywali w ziemi gliniane naczynia zwane QVEVRI (gliniane amfory), których używali do produkcji i przechowywania wina.
QVEVRI to żywe skamieniałości Gruzji, to gliniane amfory używane tradycyjnie do produkcji wina. Powstają z gliny, które są następnie wypalane w piecu, a  od środka pokrywane woskiem pszczelim, natomiast  na zewnątrz pokrywane wapnem lub cementem. Qvevri osiągają wysokość 2,5 – 3 m. a ich  pojemnośc to 5-8 tys. litrów.
W Gruzji podobno jest 500 odmian winorośli, z czego dla Gruzji najważniejsze to biała odmiana rkatsiteli  i czerwona saperavi. Pięć głównych regionów winiarskich z  czego najważniejszy region i z którego pochodzi prawie trzy czwarte gruzińskich winogron to Kachetia. Obecnie od 2006 roku jest 18 apelacji o europejskim systemie klasyfikacji jakości na poziomie DOC.
Podczas środowej degustacji z oferty Krako Slow Wines, można było spróbować czterech win o unikalnym smaku i prawdziwym smaku Gruzji.
Archil Guniava 2012, Kvaliti- Imenetia.
Białe wytrawne wino na bazie trzech szczepów: tsolikouri, krakhuna i tsitska, produkowane  tradycyjną gruzińską metową w qvevri jest to tzw. kwewrowe wino. Kolor intensywny żółty wchodzący w pomarańczowy jak przystało na tradycyjne wino naturalne. Produkowane przy użyciu drożdży dzikich  i bez użycia związków siarki. Nos to odrobina suszonej skórki pomarańczy, suchych liści z odrobiną intrygującego akcentu starej piwnicy. Na podniebieniu rześkie, z niepoukładaną kwasowością,  z intrygującym zakończeniem, mi przypominający smak wosku pszczelego, propolisu. Wino dla wszystkich miłośników nietuzinkowych smaków w winie. Wino długo zostaje w pamięci.
Koncho&Co. Saperavi
Czerwone wytrawne wino na bazie szczepu saperavi z regionu Kachetia. Barwa intensywna czerwona, zapach to przyjemne aromaty czerwonych owoców: wiśni, suszonej śliwki. Na podniebieniu apetyczne,  zrównoważone z lekko szorstkimi garbnikami.
Malkhaz Jakeli 2011, Khashmi, Saperavi
Wino pochodzi z upraw ekologicznych rodziny Jakeli z regionu Kachetia. Głównym szczepem uprawianym w winnicy jest odmiana saperavi. Smakując to wino można zaryzykować stwierdzeniem, że wino to jest winem estetyki Brunello di Montalcino. Kolor intensywny czerwony, błyszczący, w aromacie dominują nuty czerwonych owoców: wiśni, czereśni. Na podniebieniu apetyczne, krągłe, ułożone o doskonałej kwasowości, która sprosta w wielu połączeniach kulinarnych.
Nika 2011, Kachetia, Saperavi 2011
Wino na bazie szczepu saperavi i kolejne doskonałe czerwone wytrawne wino. Fermentacja wina odbywa się w qvevri, dzięki czemu wino uzyskuje niespotykane walory kolorystyczne i smakowe. Na podniebieniu eleganckie, skoncentrowane z przyjemnymi gładkimi garbnikami. I oczywiście doskonałą kwasowością tak cenioną w winach gruzińskich, która jest niezbędna podczas łączenia wina z potrawami.
 
Gruzińskie wino nie może obyć się bez jedzenia i które spełnia wszelkie warunki, aby dobrze się czuć na stole. Spotkanie przy winie gruzińskim, też nie może się obejść bez toastu tradycyjnie wznoszonego przez tamade (osoba odpowiedzialna w Gruzji za wznoszenie toastów przy stole podczas biesiadowania, zazwyczaj jest to gospodarz), więc NA ZDROWIE!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz