niedziela, 15 listopada 2015

FRANCJA, Château Saint Roch, Chardonnay 2013, AOP Limoux

 
Do Francji czuję wielką sympatię. Lubię tej kraj za jego styl życia, wina, sery, muzykę. Po obecnych wydarzeniach w Paryżu,  myślę o tym kraju w szczególny sposób. Dzisiaj chciałabym, Wam przedstawić  wino : Chardonnay 2013, AOP Limoux, Francja, które przywiozłam z Francji, z ostatniej mojej podróży do tego kraju.
Na fasadzie Château Saint - Roch, możemy zobaczyć oto, taki napis: „Avec patience tu fendras la pierre” co znaczy, „Z cierpliwością rozłupiesz nawet kamień”. Wszyscy, którzy uprawiają winorośl, żyją z darów ziemi i my Wszyscy, którzy dążymy do wyznaczonych celów, chodzimy po tej pięknej ziemi, wiemy dokładnie co to znaczy, nie potrzeba zbędnych słów.
Obecnie właścicielką winnicy Château Saint Roch, jest Jacqueline Menard de Ginestous, która obecnie prowadzi winnicę. Château Saint Roch położone jest w pobliżu miejscowości Limoux, na nasłonecznionych zboczach zorientowanych na południe / południowy -wschód. Château Saint-Roch jest własnością rodziny Ginestous od XVII wieku. Od połowy XX wieku, winnica jest przekazywana przez domeną kobiet, które  wznoszą ją z największą starannością. W winnicy znajdują się najstarsze nasadzenia chardonnay w Langwedocji. Z winnicy tej miałam możliwość próbować kilku win.
Jednym, z nim było Chardonnay 2013, Limoux AOP. Białe wytrawne wino zbudowane na bazie dwóch szczepów: 85% chardonnay i 15% chenin. Wino było starzone w beczkach przez 8 miesięcy, co widać i czuć. Białe wytrawne wino w kolorze błyszczącego złota. Na nosie soczyste brzoskwinie, suszone owoce pomarańczy, zakończone pieczonymi nutami chrupiącej skórki chleba. Na podniebieniu apetyczne, eleganckie, tłuste, aksamitne. Doskonałe do dań na bazie tłustych ryb, królika, czy do owczego sera. Jeżeli kiedyś los Was, zawiedzie w te regiony Francji, to warto, odwiedzić Château Saint Roch.  Polecam !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz