środa, 27 kwietnia 2016

Italia bardzo lokalna w sieci sklepów Biedronka

 
W sieci sklepów Biedronka do końca miesiąca kwietna, trwa promocja na wina i smaki włoskie. Jak Italia długa, tak i lista win objętych promocją odpowiednio  przygotowana dla poszukujących włoskich smaków. Jednym z promocyjnych win jest wino z Apulii z apelacji Salice Salentino.
„Apulia to długi i wąski region, którego kraniec – Półwysep Salentyński, tworzy obcas włoskiego buta. To właśnie z tych pofałdowanych równin i łagodnych wyżyn pochodzi zboże oraz zdecydowana większość włoskiego wina i oliwy. Apulia słynęła z płodności swoich ziem już w czasach starożytnych. Fenicjanie i Grecy, którzy przybyli na te tereny zastali tam ludy Osków i Messapiów (mieszkających niekiedy w charakterystycznych budowlach o stożkowym kamiennym dachu), którzy dysponowali już wówczas znaczącą wiedzą w zakresie uprawy ziemi. Choć kuchnia regionu Apulii jest zwrócona raczej w kierunku lądu, to ryby, pochodzące z Adriatyku i Morza Jońskiego zapewniają jej godną pozazdroszczenia równowagę.
Dieta apulijska obfituje w warzywa, które pojawiają się w makaronach, zupach, gulaszach i sałatkach. W regionie tym króluje favaczyli bób (“król fasoli”), choć nieodłącznym składnikiem wielu potraw są również karczochy, cykoria, rzepa, zielona rukiew zwana rucalub rucola, kapusta, kalafior, bakłażan i papryka. Ciekawostkę stanowią niewątpliwie bulwy szafirka miękkolistnego - przypominające cebulki i charakteryzujące się wysoką wartością odżywczą -których gorzki smak nadaje apulijskim potrawom wyjątkowy charakter.
 
Salice Salentino to apelacja w Apulii, położonej na północ od Lecce, na terenie porośniętym winnicami i gajami oliwnymi, pośród których widnieją dachy gospodarstw i pamiętające dawne czasy wieże strażnicze.
Salice Salentino, w wersji czerwonej i różowej, wytwarzane jest w większości z odmiany Negro Amaro, z domieszką Malvasia Nera di Brindisi oraz Malvasia Nera di Lecce.
Winnice południowej Apulii obsadzano od VI wieku p.n.e. prawie wyłącznie odmianą Negro Amaro. Wino z niej uzyskiwane ma kolor czerwony z refleksami od rubinowego do granatu, a w jego smaku wyczuwalna jest przyjemna goryczka. Ze względu na te stale występujące cechy oraz czarny odcień skórek owoców, odmiana ta w lokalnym dialekcie nazywana była „niuru maru”. Z tej nazwy stopniowo wykształciła się obecna, Negro Amaro.
W rejonie Salento, dwieście lat temu, uprawiało się także inną odmianę winorośli, Negro Dolce. Jej cechy stanowiły zupełne przeciwieństwo Negro Amaro.
Pozostałe stosowane szczepy należą do rodziny Malvasia, pochodzącej z Grecji. Do Apulii dotarły z Peloponezu, a dokładnie z miasta Monemvasia. Współcześnie uprawia się przede wszystkim dwie odmiany, Malvasia Nera di Lecce oraz Malvasia Nera di Brindisi, którełączy ze sobą wiele podobieństw. Różnice w smaku moszczu uzyskanego z winogron obu odmian Malvasia biorą się raczej z odmiennych warunków glebowych i klimatycznych niż cech genetycznych.
Od kilku lat w ramach apelacji Salice Salentino DOC można produkować trzy nowe wina. Aleatico Dolce to tradycyjne na tym obszarze, typowo apulijskie słodkie wino likierowe, wytwarzane z odmiany Aleatico di Puglia, uprawianej prawie w całej Apulii, choć w największym stopniu na Półwyspie Salentyńskim. Salice Salentino Bianco, które powstaje w co najmniej 70% z odmiany Chardonnay, oraz Salice Salentino Pinot Bianco, należą do najmłodszej generacji win produkowanych ze szczepów, które z powodzeniem udało się wprowadzić do uprawy w ostatnich kilkudziesięciu latach.” www.smakitalii.pl
 
Z apelacji Salice Salentino DOC, pochodzi wino: Comera Riserva, Salice Salentino DOC, dostępne w sieci sklepów Biedronka w promocyjnej cenie 19,99 zł/but. 0,75l. Czerwone wytrawne wino zbudowane na bazie dwóch szczepów: negro amaro i malvasia nera. Kolor wina to błyszcząca czerwień z fioletowymi refleksami. Zapach wina to przyjemny, elegancki aromat dojrzałych soczystych wiśni i śliwek. Na podniebieniu gładkie, krągłe, aksamitne z przyjemnymi subtelnymi taninami. Wino to pije się przyjemnie, łatwo doskonale sprawdzi się w połączeniu z serami i daniami na bazie mięsa. Ja mój kieliszek Comera Riserva, Salice Salentino DOC zestawiłam z gotowaną cielęciną pod pomidorowym sosem posypanym płatkami parmezanu i zapieczonym w piekarniku. Mięso podałam na chrupiących listkach młodej sałaty z listkami młodej rukoli i buraczków z dodatkiem ryżu. Wino w takim polaczeniu sprawdziło się doskonale. Cenne było doświadczenie jak młode listki rukoli o przyjemnym smaku orzechowym i trochę pieprznym wydobywały na pierwszy plan owocowość i soczystość wina. Polecam !!!
 

Kolejnym winem, które jest dostępne w promocyjnej ofercie Sieci sklepów Biedronka „ITALIA! Wina prosto z Włoch”, jest wino La Gioiosa, Fragolino, w promocyjnej cenie 19,99 zł/but. 0,75l. Czerwone słodkie, musujące wino, aromatyzowane. Wino ma delikatne bąbelki, bardzo ładny intensywny rubinowy kolor. Zapach wina to skoncentrowany trochę sztuczny aromat truskawki i poziomki. Smak wina intensywny, słodki, dziwnie sztuczny, nie zachęca do picia. Wino dziwnie, sztucznie „przeperfumowane”, szkoda. Deser na bazie domowych wafelków z kremem śmietankowym z dodatkiem płatków mniszka lekarskiego, musiałam zjeść sam, bez wina L
 
 

Wina do degustacji otrzymałam od właściciela Biedronki – Jeronim Martins Polska S.A. Dziękuję !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz