poniedziałek, 13 czerwca 2016

Dni Otwartych Winnic na Sandomierskim Szlaku Winiarskim


11 czerwca 2016 roku, odbyła się pierwsza edycja Dni Otwartych Winnic na Sandomierskim Szlaku Winiarskim.
Na winiarskim szlaku tej edycji  Dni Otwartych  znalazło się pięć winnic regionu: Winnica Płochockich, Winnica Na Jarem,  Winnica Sandomierska, Winnica Nobilis, Winnica Terra.  Dni Otwartych Winnic rozpoczęły się od wczesnych godzin porannych. Enoturystów od godz. 9:00 do 14:00 co pełną godzinę, bezpłatne autobusy dowoziły do winnic.
Sandomierscy winiarze oprowadzali gości po swoich winnicach i opowiadali o winnicy, uprawie winorośli, produkcji wina i co najciekawsze swoją historię związaną z winem.
Każda wizyta w winnicy, jak na prawdziwą enowycieczkę przystało kończyła się degustacją win wyprodukowanych z owoców winnej latorośli uprawianej na słonecznych, ciepłych lessowych zboczach wysoczyzny Wyżyny Sandomierskiej.  
Każdy, kto wziął udział w pierwszej edycji Dni Otwartych Winnic Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego, mógł spędzić bardzo miło czas w otoczeniu malowniczych winorośli, sadów, pagórków, wąwozów lessowych, historycznych miejsc  i zobaczyć ogromny winiarski potencjał zakorzeniony na tych ziemiach.
Na specyfikę Sandomierskiego Regionu Winiarskiego, składają się ciepłe gleby, ukształtowanie terenu i warunki klimatyczne. Odpowiednie czynniki rozwoju winiarstwa powodują, że z roku na rok w tym regionie przybywa nowych nasadzeń winorośli a wina cieszą się coraz większym uznaniem wśród konsumentów tego trunku i zdobywają coraz większe uznanie i nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach winiarskich.

Takie inicjatywy jak Dni Otwartych Winnic na Sandomierskim  Szlaku Winiarskim pokazuje jakim potencjałem dysponuje  ten region, aby stać się jednym z najpiękniejszych Szlaków Winiarskich w Polsce.
 
ZAPRASZAM NA SANDOMIERSKI SZLAK WINIARSKI !!!
 
WINNICA PŁOCHOCKICH

Barbara i Marcin Płochoccy

Daromin 2 (granica z Pielaszowem)
27-612 Wilczyce

www.winnicaplochockich.pl

www.facebook.com/winnicaplochockich/
Winnica Płochockich prowadzona przez Barbarę i Marcina Płochockich zlokalizowana we wsi Daromin gmina Wilczyce powiat sandomierski.

Winnica założona w roku 2005. Początkowo winną latoroślą obsadzono 1,5 ha i stopniowo zwiększano nasadzenia. Obecnie winnica zajmuje areał 4 ha, na którym uprawiane jest 20 różnych odmian winorośli. Główne  odmiany  to: Seyval Blanc, Hibernal, Sibera, Johaniter, Muscat, Muscaris, Riesling, Traminer, Rondo, Regent, Marechal Foch, Zweigelt, Cabernet Cortis, Pinot Noir. Z tych winogron  produkowane    wina białe, różowe i czerwone o różnym stopniu wytrawności.

Lokalizacja na wzniesieniu zwróconym na południe w przepięknej dolinie rzeki Opatówki zapewnia doskonałe warunki do uprawy i dojrzewania winogron. Okolica bardzo malownicza obfitująca w wspaniałe widoki, oferują trasy rowerowe, ciszę i spokój. W bliskiej odległości znajduje się Sandomierz, Opatów, Ćmielów, gdzie możemy podziwiać wspaniałe zabytki architektury oraz muzeum porcelany.

Winnica od samego początku swojego istnienia może się poszczycić wspaniałymi winami, które zdobywają medale na konkursach winiarskich w kraju i zagranicą.

W roku 2014 na międzynarodowym konkursie win Galicja Vitis wina: SeySey, Hibia, Sibemus zdobyły złote medale. Na I konkursie w Jaśle wino Inspiria Volcano zdobyło złoty medal a Geletus XIII  - medal srebrny. Na konkursie Enoexpo 2014 wino Ma Fo XII – złoty medal, Ro Do XII – srebrny medal, Zyberius XIII i Rege XIII – brązowy medal.

W roku 2012 Basia i Marcin Płochoccy otrzymali Grand Prix Magazynu Wino za zasługi dla polskiego winiarstwa.

Państwo Płochoccy dużą wagę przywiązują do naturalności i tradycyjnego sposobu produkowania wina. W związku z tym, ostatnio w piwnicach winiarni Państwa Płochockich pojawiły się dwie amfory kwewri zamówione w Gruzji.

„Kwewri – tradycyjna gruzińska gliniana amfor przeznaczona do produkcji wina. Kwewri są wykorzystywane od kilku tysięcy lat.

Najczęściej zakopuje się je w ziemi, dzięki czemu wino ma odpowiednią temperaturę do fermentacji. Największe kwewri mogą mieć pojemność kilku tysięcy litrów.

W Grecji taką amforę nazywano pithos, w Rzymie dolium.” (źródło: Wikipedia)

Winnica dla enoturystów oferuje zwiedzanie winnicy i pomieszczeń produkcyjnych wraz z degustacją win (po umówieniu telefonicznym bądź e-mailowym), winnica prowadzi również sprzedaż win oraz dysponuje 4 pokojami 2 osobowymi oraz 1 apartamentem dla gości pragnących spędzić czas przy winnicy.


WINNICA NAD JAREM

Sylwia i Mateusz Paciurowie
Złota 161
27- 650 Samborzec


Winnica Nad Jarem to rodzinna winnica Sylwii i Mateusza Paciura. Położona jest w Sandomierskim Regionie Winiarskim w miejscowości Złota, zaledwie 5 km od Sandomierza przy trasie Sandomierz – Kraków. Umiejscowiona jest na lessowym, południowym stoku wzgórza Chwacała na wysokości 190 m.n.p.m.. Właściwe ukształtowanie terenu, 50-cio metrowe przewyższenie nad dno doliny, żyzna gleba, nasłonecznione siedlisko oraz specyficzny mikroklimat charakteryzujący się długim okresem bezprzymrozkowym, który znakomicie sprzyja w tym miejscu uprawie winorośli.
Winnica założona w 2009 roku, gdzie na działce o powierzchni 81 arów, rośnie około 2400 krzewów winorośli, głównie są to szczepy: Muscat, Hibernal, Bianca oraz Regent, Rondo, Zweigelt. W tym roku uprawa powiększyła się o kolejne 20 arów nasadzeń dwóch białych odmian winorośli. Obecnie powierzchnia winnicy to hektar.

Większość prac na winnicy właściciele wykonują sami dokładając wszelkich starań, aby ich produkt był jak najwyższej jakości. Winnica zarejestrowana jest w ARR i od 2013 roku wprowadza wina na rynek. Właściciele mają w planach remont istniejącego budynku na salę degustacyjną i kilka miejsc noclegowych.
Winnica Sylwii i Mateusza została doceniona przez miłośników, koneserów i ekspertów winiarskich m.in. w konkursach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Debiutanckie wino z odmiany Hibernal zdobyło brązowy medal na Galicyjskim Konkursie Win. W konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów wina białe dwukrotnie zdobywały I nagrodę. Wino Regelt czerwone wytrawne zdobyło srebrny medal na międzynarodowym konkursie Vinoforum w Czechach, wytrawne czerwone wino Domini zdobyło brązowy medal w Konkursie Polskich Win w Jaśle. Na konkursie Enoexo 2015 – wino Regelt zdobyło złoty medal.  
Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego przyznała nagrodę „Perła 2014” w XIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.
Właściciele oferują m.in. zwiedzanie winnicy, winiarni, degustacje win w połączeniu z posiłkiem np. lokalnymi serami, wędlinami własnej produkcji, ciastami z sezonowymi owocami oraz możliwością zorganizowania imprezy integracyjnej przy ognisku czy grillu w altanie przy winnicy, jak również udział w winobraniu. Bezpośrednio od producentów istnieje możliwość zakupu wina.

WINNICA SANDOMIERSKA
Monika i Marceli Małkiewicz

Góry Wysokie 136
27-620 Dwikozy
www.facebook.com/winnicasandomierska


 

Winnica Sandomierska ulokowana jest ok. 7 km od Sandomierza w malowniczej dolinie rzeki Opatówki. Prowadzący winnicę Marceli oraz Monika, kontynuują rodzinne tradycje winiarskie, gdyż już w 1937 roku, 3 hektarową winnicę prowadził pradziadek obecnego właściciela – Marceli Borkowski. Obecnie winnica ma ponad 1,5 ha a jej areał jest systematycznie powiększany. Do produkcji wina wykorzystywane są odmiany o owocach czerwonych jak Cabernet Cantor, Regent, Rondo, Marchal Foch, Leon Millot oraz białych Solaris, Muscaris, Riesling, Johaniter, Seyval Blanc i Hibernal. Hibernal rośnie na stokach południowych gdzie dominuje ciepła gleba lessowa. Winnica położona jest na wysokości od 150 do 195 m.n.p.m.
Główną atrakcją gospodarstwa są komentowane degustacje autorskich win oraz ich zakup. Winnica przyjmuje grupy indywidualne oraz autokarowe, które w zależności od ilości osób przyjmowane są w namiocie degustacyjnym z widokiem na winnice lub w 200-letnich piwniczkach. Winnica jest zarejestrowana w ARR a wina są dopuszczone do sprzedaży od 2014 roku. Zainteresowani goście mają możliwość nauki uprawy, cięcia i prowadzenia winorośli oraz zgłębiania tajników wyrobu wina gronowego.
Winnica Sandomierska to również pierwsze gospodarstwo agroturystyczne ściśle związane z turystyką winiarką w województwie świętokrzyskim. Goście mają do dyspozycji 3 osobne, kameralne apartamenty z łazienkami, z pełni wyposażoną kuchnią, TV i dostępem do WiFi. Gospodarstwo zajęło pierwsze miejsce w konkursie „ Piękne i bezpieczne gospodarstwo agroturystyczne” w województwie świętokrzyskim w 2014 roku. Właściciele są członkami i założycielami Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy.


WINNICA NOBILIS
Magdalena i Grzegorz Kapłan
Faliszewice 52
27-650 Samborzec

Winnica położona jest pośród malowniczych sadów jabłoniowych, na połodniowy-zachód od Sandomierza (15 km od Sandomierza). Specyficzny mikroklimat Wyżyny Sandomierskiej oraz bardzo dobra lokalizacja pozwalają corocznie uzyskiwać wysokiej jakości owoce winogron.

Winnica została założona w 2001 roku i jest systematycznie powiększana do dnia dzisiejszego. Obecnie na powierzchni 40 arów uprawia się około 20 odmian winorośli. W większości dominują odmiany przerobowe mieszańców złożonych przydatnych do uprawy w chłodnym klimacie. W winnicy znajduje się kolekcja wieloowocowych odmian deserowych przydatnych do uprawie w gruncie.

Obecna produkcja wina gronowego prowadzona jest na własne potrzeby, w tym roku można już spróbować i kupić dwóch win białego i różowego wyprodukowanego w winnicy Nobilis.

W 2004 roku „Sandomierskie wino gronowe” uzyskane z owoców odmiany Bianca, zdobyło pierwsze miejsce w konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo”.

Winnica prowadzi sprzedaż owoców odmiany deserowych i przerobowych w okresie jesiennym oraz całorocznie sadzonek winorośli. Oferuje całoroczne zwiedzanie plantacji, możliwość zaplanowania i przeprowadzenie warsztatów praktycznych i wykładów z zakresu uprawy, udział w pracach tj. cięcie i winobranie dla grup zorganizowanych i osób indywidualnych.

W winnicy prowadzone są liczne badania naukowe mające na celu ocenienie przydatności różnych genotypów winorośli w warunkach Wyżyny Sandomierskiej.

WINNICA TERRA

Malice Kościelne 22
27-540 Lipnik nad Opatówką


 
Terra Winnica Smaku została założona w 2015 roku. Na czterech hektarach uprawianych jest osiem odmian winorośli. Czerwone  odmiany to Rondo, Regent i Cabernet Cortis, białe odmiany to Seyval Blanc, Johanniter, Muscaris, Hibernal i Solaris. Prace w winnicy w większości są wykonywane ręcznie.

Winnica to także doskonałe miejsce do relaksu i wypoczynku na łonie natury Doliny Opatówki  i tle Gór Świętokrzyskich. Winnice otaczają labirynty wąwozów porośniętych  starymi drzewami owocowymi. Na gości winnicy czeka food truc, gdzie można napić się dobrej kawy, zjeść smaczne przekąski, które powstają na bazie lokalnych produktów, ziół rosnących w ziołowym ogrodzie przy winnicy.


W Sandomierskim Regionie Winiarskim systematycznie zakładane są  nowe winnice przez miłośników tej dziedziny wytwórczości z pewnością kolejne edycje   Dni Otwartych Winnic, przyniosą następne otwarte winnice dla zwiedzających.  
Do zobaczenia na Sandomierskim Szlaku Winiarskim !!!!    
 
Informacje o winnicach pochodzą z broszury: Sandomierski Szlak Winiarski Winoroślowa Ścieżka Edukacyjna – Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego i Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz