środa, 3 kwietnia 2013

Prosto z Paryża - winnice miasta

Paryż to centrum polityczne, ekonomiczne, kulturalne, a także miejsce przepięknych winnic usytuowanych w  parkach stolicy Francji.
Jeżeli, kiedyś jakimś dobrym zrządzeniem losu znajdziecie się w Paryżu, i będziecie mieć ochotę na spacer po parkach - proponuję wycieczką po winnicach tego miasta.Parc de Belleville

Ja zaczęłam moją wycieczkę od  winnicy w parku  dzielnicy Bellevile. Dzielnica imigrantów, artystów, a przede wszystkim dzielnica, gdzie urodziła się Edith Piaf.
Historia winnicy sięga XIII wieku, założona i utrzymywana przez mnichów. Obecnie zajmuje powierzchnię 250 m²,  gdzie pokazowo uprawiane są szczepy winogron: pinot meunier, chardonnay.
Parc de Georges - Brassens
Następna urokliwe miejsce to winnica w parku Georges-Brassens, nazwana imieniem francuskiego  barda, poety i kompozytora Georges Brassens. Winnica obecna w mieście od XVIII wieku. Przechodziła wzloty i upadki, w pewnym momencie winorośl została wyparta na rzecz upraw warzyw. Jednak, aby zachować historyczne uprawy, ziemia została zmieszana z piaskiem przywiezionym tutaj znad Loary i skałami wapiennymi i posadzono ponownie winorośl. Obecnie winnica zajmuje powierzchnię 1200 m² a szczepami uprawianymi tutaj są: pinot noir, perlette, pinot meunier.
Ogród Luksemburski
Trzecia winnica w Paryżu to winnica w Ogrodzie Luksemburskim. Ogród Luksemburski, oprócz pięknych drzew owocowych posiada małą winniczkę. Ciekawostką jest tu siatka rozwieszona nad polem winorośli, siatka w tym miejscu jest naturalną ochroną stosowaną przed szkodnikami. Szkodniki w tym miejscu to ptaki, które uwielbiają winogrona i nie tylko one bo wysokie ogrodzenie świadczy też o innych amatorach słodkich owoców:)
Parc de Bercy 
Kolejne przepiękne miejsce to  park Bercy. Park usytuowany jest na brzegach Sekwany na miejscu historycznych składów wina, które w XIX wieku były największym centrum handlowym winem na świecie. W dniu dzisiejszym winnica zajmuje powierzchnię 660 m², gdzie uprawiane są szczepy winorośli sauvignon blanc i chardonnay.  Z parku można bezpośrednio dostać się do Biblioteki Narodowej Francji a stamtąd już blisko do skweru Cypriana Kamila Norwida i Domu Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego, gdzie nasz Wieszcz spędził swoje ostatnie lata życia na obczyźnie.
Skwer Cypriana Kamila Norwida
 
Montmartre
Mój spacer po winnicach Paryża zakończyłam w winnicy na Montmartre - to perełka winnic. Jest to najstarsza winnica Paryża położona na wzgórzu. Można tam się dostać albo specjalną kolejką, albo wspiąć się na własnych już trochę zmęczonych nogach. Winnica zajmuje 1556 m², uprawiane jest tam  27 różnych rodzajów winogron, w tym można znaleźć szczepy winorosli: gamay, pinot noir, sibel, merlot, sauvignon blanc, gewurztraminer, riesling. Nadal winogrona tam są zbierane i z nich jest produkowane wino.
Wina z Montmartre
W pobliskich sklepikach można kupić butelkę wina z Montmartre jest to koszt rzędu około 40€.     Od 1935 co roku jesienią odbywa się tutaj święto winobrania (Vendange). Schodząc ze wzgórza, możemy podziwiać piękne uliczki pełne sklepików z pamiątkami, restauracje i kawiarnie. Które zachęcają do wejścia na małą czarną czy kieliszek wina, aby nabrać sił na dalsze zwiedzanie Paryża:)
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz