wtorek, 12 lipca 2016

ROSELIT DIVA - debiutanckie wino z Winnicy Nobilis

 
W Polsce z roku na rok przybywa ludzi zajmujących się uprawą winorośli i produkcją wina już nie tylko hobbistycznie lecz  na poważnie, biznesowo. Dla wielu miłośników tej winnej latorośli jest to sposób na życie, inwestycja w swoją przyszłość, dziedzictwo. Ze statystyk Agencji Rynku Rolnego wynika, że obecnie w Polsce jest, już 103 winnic produkujących wino komercyjnie.
Jedna z tych  103 winnic, która w tym roku wypuściła na rynek z sukcesem swoje debiutanckie wina jest Winnica Nobilis, Faliszowice, woj. świętokrzyskie.
Winnica Nobilis
Magdalena i Grzegorz Kapłan
Faliszowice 52
27-650 Samborzec
 
WINNICA NOBILIS to rodzinna winnica, założona i prowadzona jest przez Magdalenę i Grzegorza Kapłan. Winnica położona jest pośród malowniczych sadów jabłoniowych, na południowy - zachód od Sandomierza w miejscowości Faliszowice (15 km od Sandomierza). Specyficzny mikroklimat Wyżyny Sandomierskiej oraz bardzo dobra lokalizacja pozwalają corocznie uzyskiwać wysokiej jakości owoce winogron.
Winnica została założona w 2001 roku i jest systematycznie powiększana do dnia dzisiejszego. Obecnie na powierzchni 40 arów uprawia się około 20 odmian winorośli. W większości dominują odmiany przerobowe mieszańców złożonych przydatnych do uprawy w chłodnym klimacie. W winnicy znajduje się kolekcja wieloowocowych odmian deserowych przydatnych do uprawie w gruncie.
Winnica prowadzi sprzedaż owoców odmiany deserowych i przerobowych w okresie jesiennym oraz całorocznie sadzonek winorośli, oferuje całoroczne zwiedzanie plantacji, możliwość zaplanowania i przeprowadzenie warsztatów praktycznych i wykładów z zakresu uprawy, udział w pracach tj. cięcie i winobranie dla grup zorganizowanych i osób indywidualnych.
W winnicy prowadzone są liczne badania naukowe mające na celu ocenienie przydatności różnych genotypów winorośli w warunkach Wyżyny Sandomierskiej. (notatka o winnicy pochodzi z biuletynu: SANDOMIERSKI SZLAK WINIARSKI, WINOROŚLOWA ŚCIEŻKA EDUKACYJNA, Towarzystwo Naukowe Sandomierskie, Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy)

Winnica Nobilis w wakacje w każdą sobotę zaprasza do siebie na degustacje swoich debiutanckich win.
Na tegoroczną kolekcję win Winnicy Nobilis złożyła się pomysłowa kolekcja do której weszły m.in. takie wina jak: Mr. Heliodor, Roselit Diva, Lady Rubin i Sir Flamen.
 
 
Pierwsze wino z Winnicy Nobilis, które chciałaby przedstawić jest: Roselit Diva, wino różowe półsłodkie na bazie szczepu: Maréchal Foch.

Maréchal Foch – jest to krzyżówka odmian winorośli : Goldresling x (Vitis rupestris x Vitis riparia). Odmiana została wyhodowana we Francji przez Eugène'a Kuhlmanna (1858-1932) i nazwana na cześć marszałka Ferdynanda Focha (1851-1929), dowódcy wojsk francuskich w I wojnie światowej. Jest to odmiana typowo przerobowa, o drobnych, ciemnogranatowych owocach i barwiącym moszczu. Pora dojrzewania owoców średnio wczesna (zazwyczaj przełom września i października). Wzrost krzewów bardzo silny ze skłonnością do zagęszczania. Owoce drobne, czarnofioletowe, dojrzewają w trzeciej dekadzie września. Plenność krzewów wysoka. Odmiana wykazuje wysoką odporność na choroby grzybowe i zazwyczaj nie wymaga ochrony chemicznej. Krzewy znoszą mrozy -30°C. Jedna z lepszych odmian na czerwone wino, rozpowszechnianych w Polsce. W pełni dojrzałe owoce dają wino charakteryzujące się zrównoważoną zawartością cukrów i kwasów, piękną barwą, pełnym owocowym aromatem zdominowanym przez nutę czereśniową i średnią zawartością tanin, co sprawia, że wino nie jest zbyt szorstkie. Wina możliwe do dłuższego leżakowania.  Wino z Maréchal Foch zazwyczaj kupażuje się z kilkoma odmianami lub jako cuvée dwóch odmian Maréchal Foch I Léon Millot. (źródło: Wikipedia)
 
 
Roselit Diva XV, Winnica Nobilis, Faliszowice, Sandomierska Manufaktura Wina.

Różowe półsłodkie wino zbudowana na bazie szczepu Maréchal Foch. Kolor wina, zdecydowany róż z błyszczącymi srebrnymi refleksami. Aromat wina jest elegancki, skromny, trochę tak jakby się obawiał swojego debiutu na polskim rynku wina. Jednak, smak już zdecydowany, apetyczny, soczysty z ujmującymi smakami dojrzałych malin, wiśni. Kwasowość doskonale współgra z słodyczą wina. Wino pije się bardzo przyjemnie, lekko. Doskonałe na wakacyjne ciepłe wieczory do letnich ciast, deserów na bazie owoców. Ja pokusiłam się o zestawienia wina z biszkoptowym ciastem z dodatkiem czerwonych porzeczek. Duet bardzo smaczny. Polecam!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz