niedziela, 26 maja 2013

„Duże Nosy”!!! już kwitnie Robinia pseudoacacia L.

Degustując wybitne chardonnay, możemy często wywąchać intrygujący aromat, który czasem trudno nam nazwać po imieniu. Takiego problemu nie będą mieć „Wąchacze”, którzy na przełomie maja i czerwca wyniuchają kwiaty Robinia pseudoacacia L..
 
Robinia pseudoacacia L. – gatunek drzew, pochodzący z Ameryki Północnej, który rozprzestrzenił się prawie, że na całym świecie. W Polsce często, potocznie jednak niepoprawnie nazywany akacją. W środowisku naturalnym, rosnący w parkach, przy osiedlowych placach zabaw i w lasach. Nie trudno, go znaleźć, chociaż często zapominamy o jego zapachu, ponieważ, kwitnie bardzo krótko (przełom maja i czerwca). Girlandy białych kwiatów  wydają bardzo subtelny zapach. Dla mnie są to z słodkie nuty  wpadające w zapach świeżych migdałów. Zapach elegancki, uwodzicielski, przywodzący na myśl doskonałość świata roślinnego i jego tajemniczość.


W winach, zapach Robinia pseudoacacia L., odnajdziemy w najbardziej eleganckich i doskonałych, zazwyczaj młodych winach. Doskonałymi przykładami są wina zbudowane na bazie szczepu chardonnay (Puligny-Motrachet, Chablis czy z Macôn). Wina pochodzące z apelacji: Anjou i Turenii jak Vouvray i Montlouis. Często wina zbudowane na bazie szczepu marsanne pachną Robinią.
Ostatnio przy degustacji wina: Santa Carolina Chardonnay, D.O. Valle de Casablanca, Chile, z wielką radością wywąchałam w bukiecie wina, aromaty: Robinia pseudoacacia L..

Kiedy wybierzemy się w poszukiwaniu doskonałych aromatów białych win, warto zerwać kilka kwiatów i przygotować nietuzinkowe danie na bazie  Robinia pseudoacacia L..
Kwiaty tego drzewa są jadalne i często wykorzystywane jako różna interpretacja naleśników, podawane  są jako smażone w cieście naleśnikowym:). Przy przygotowaniu tego dania należy, pamiętać, aby kwiaty namoczyć na godzinę w zimnej wodzie.
Taka wariacja na temat ciasta naleśnikowego, może być doskonałym pomysłem na coś wyjątkowego w naszym wiosennym menu z winem w tle. Smacznego!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz