piątek, 14 czerwca 2013

Sancerre i krewetki

Nikt tak zręcznie nie zinterpretuje potencjału, finezji , smakowitości szczepu  sauvignon blanc jak Francuzi z apelacji Sancerre w Doline Loary.
 
 
Wina z Doliny Loary są nie licznie obecne na rynku polskim, jednak warto poszukać ich, ze względu na doskonałość w rozsądnej cenie. Mówi się, że Cava jest „hiszpańskim szampanem”, porównywalnym/równoznacznym z jakością szampana a w dużo niższej cenie. Tak też jest z Sancerre, który porównywany jest do jakości Chablis, jednakże w znacznie konkurencyjnej cenie. W apelacji Sancerre produkuje się najwięcej wina białego ze szczepu sauvignon blanc i nieznaczną ilość win czerwonych ze szczepu pinot noir. Wina te doskonale sprawdzają się w połączeniu z rybami, owocami morza, skorupikami.
Polecam Michel Laurent Grande Réserve 2011, AOC Sancerre, Francja. Dostępne w Makro C&C, cena około 50 zł.
Białe wytrawne wino w kolorze jasnej słomki z srebrnymi refleksami. Bukiet wina to eleganckie, nie narzucające się aromaty pokrzywowe, agrestowe. Na podniebieniu zrównoważone, gładkie ze spokojną kwasowością i przyjemnym muślinowym finiszem. W połączeniu z krewetkami w wiosennej oprawie (sałata, rzodkiewka, skropione sokiem z limonki), wino pokazuje swą wysoką jakość i  indywidualny styl.

Smacznego!!!:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz