niedziela, 30 czerwca 2013

VIII KONWENT POLSKICH WINIARZY

29 – 30 VI 2013 –WARSZAWA, STADION NARODOWY
„Konwent został powołany w 2006 r. przez pionierów polskiego winiarstwa zrzeszonych w Polskim Instytucie Winorośli i Wina – Romana Myśliwca, Wojciecha Bosaka, Wiktora Bruszewskiego, Marka Jarosza i Wojciecha Włodarczyka – oraz czołowych krytyków związanych wówczas z dwumiesięcznikiem „Magazyn Wino” – Wojciecha Bońkowskiego i Tomasza Prange-Barczyńskiego. Odbywa się co roku rotacyjnie w regionach winiarskich.” (z informacji prasowych przygotowanych na konwent)
W tym roku konwent odbył się w stolicy na Stadionie Narodowym – dla mnie i chyba dla wielu Polaków miało to znaczenie symboliczne. Program spotkania polskich winiarzy był bardzo intensywny i obejmował: degustacje panelową w ciemno polskich win, konkurs polskich etykiet winiarskich , seminaria tematyczne(Wina Polskie Kontra Wina Europejskie, Najbardziej Popularna Biała Odmiana Winorośli W Polsce: Seyval Blanc, Wady Wina, Najbardziej Popularna Czerwona Odmiana Winorośli: Rondo), a także otwarta degustacja win polskich.
Podczas otwartej degustacji zatrzymałam się na przysłowiową chwile przy winnicy www.44winnicedziedzic.pl i wpadłam po uszy w kieliszek win pani Moniki Dziedzic.
Winnica położona jest w sercu wsi Straszydle - gmina Lubenia -województwo podkarpackie. Obecnie w 50 arowej winnicy rośnie 1300 krzewów winorośli odpowiednich dla podkarpackiego klimatu. Białe odmiany to: bianka, sibera, muscat, hibernal, seyval blanc, aurora. Czerwone odmiany winorośli to: rondo, regent i leon milot.  Nazwa wina to cyfra 44 jak pani Monika mówi jest to nazwa, która została stworzona z chęci nazwania wina cyfrą. Dlaczego 44? bo dla większość Polaków pytanych o liczbę która kojarzy im się z Polską to jest właśnie 44 i dlatego taka nazwa wina.
Ja miałam możliwość spróbowania trzech win z tej winnicy, które mnie  oczarowały.
Sukcesja
Białe wytrawne wino zbudowane na bazie trzech szczepów: bianka, sibera i muscat. Kolor jasna słomka z srebrnymi refleksami, nos elegancki, przyjemny z delikatną słodyczą wynikającą z natury muscata użytego w tym kupażu. Na podniebieniu rześkie, przyjemnie rozpływające się na podniebieniu z dość dobrze zarysowaną słonością  w finiszu wina. Wino ujmuje swą budową, stylem czuć dobrą ręką winiarza. Wino, które doskonale sprawdzi się w letnim menu.

hiBnoza
Białe półwytrawne wino na bazie szczepu hiberal w Polsce sprzedawany pod nazwą hiBnoza. Kolor ciemna słomka z srebrnymi refleksami. Nos elegancki, bogaty posiadający w swojej budowie dużo przyjemnych zielonych aromatów jak biała porzeczka trochę trawiastych nut. Bukiet złożony wielowarstwowy.  Na podniebieniu wino półwytrawne z dość dobrze zarysowaną słodyczą, miękkie ujmuje swym ciepłem. Szczep hiberal jest często stosowany do produkcji win lodowych i to czuć w ty winie. Wino, które doskonale sprawdzi w zestawieniu z rabarbarem czy szarlotką z polskich jabłek z zagłębia sandomierskiego sadownictw.
Sukcesor
Czerwone wytrawne wino na bazie trzech szczepów: rondo, regent i leon milot. Kolor intensywny czerwone z fioletowymi refleksami w pierścieniu wina. Nos owocowy dość dobrze wyczuwalny, przyjemny. Na podniebieniu aksamitne, lekkie z dość dobrze zarysowanym owocem w finiszu. Wino, którego chciałabym spróbować do królika w lekkim śmietanowym sosie.
Jako osoba zajmująca się zawodowo winem, życzyłabym sobie takich win na  półkach polskich sklepów winiarskich czy w restauracjach. Jeżeli polscy winiarze będą robić wina na takim poziomie i nieustanie będą dążyć do perfekcjonizmu w tym co robią i będą wierzyć w siebie i wypełniać godnie swoje powołanie to będziemy interesującym europejskim producentem wina. A Polacy nie będzie już szukać i pić win chilijskich tylko nasze polskie, tego życzę sobie i wszystkim miłośnikom dobrego wina.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz