sobota, 6 lipca 2013

SEYVAL BLANC - SEMINARIUM VIII KONWENTU POLSKICH WINIARZY

W ramach Konwentu zostało przeprowadzone seminarium i degustacja dedykowana jednemu z najbardziej obiecujących szczepów winorośli w Polsce – Seyval Blanc.
Wykład i degustację przeprowadził Mariusz Kapczyński.
W seminarium mogłam uczestniczyć dzięki uprzejmości winnicy Artus www.winnica-artus.pl - bardzo dziekuję!!!
Seyval Blanc - jedna z najważniejszych białych odmian winorośli występujących w winnicach na obszarach tzw. cool climates. Uprawiana, m. in. w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Holandii, Szwecji, Danii, Szwajcarii, Litwie. Od ponad dekady sadzona również w Polsce. Nasi winiarze bardzo sobie chwalą jej odporność, trwałość i regularne owocowanie. Typowe wina z seyvala cechują świeżość, przyjemna aromatyczność i budowa. Dominujące w nim smaki to aromaty cytrusowe (brzoskwinia, cytryna, melon), zielonych jabłek, ziół. Wina z tej odmiany świetnie sprawdzają się w kuchni oraz jako aperitif. Ich smak doceniło wielu polskich konsumentów. Czy Seyval Blanc zostanie w Polsce na dobre i na złe? To jest pytanie na następne lata. Szczep ten nie jest czystą Vitis Viniferą w jego drzewie geologicznym  odnajdziemy przodków z rodziny V. Lincecumii, V. Rupestris i V. Vinifera. Szczep powstał we Francji 1930 roku. Najlepiej przyjął się w Anglii, obecnie tam ustępuje miejsca bardziej szlachetniejszej odmianie, jakim jest pinot noir. W Anglii  z dużym sukcesem powstają wina musujące z niego. Ze względu na skazę czystości gatunkowej, wina, które powstają z seyvala nie mogą być zakwalifikowane do win jakościowych. Anglicy próbują zmienić to i uzyskać prawo do jakościowej klasyfikacji dla tych win. W Polsce obecnie jest 50/60 ha upraw tej winorośli i to stanowi największą część światowej powierzchni. Seyval jest bardzo plenny, uzyskuje swą dojrzałość po 2 – 3 latach wzrostu. Najczęściej winifikację prowadzi się w stalowych kadziach, chociaż w Polsce rozpoczęły się próby z beczką dla tego szczepu. Winiarscy krytycy porównują wina powstały na bazie seyvala do najszlachetniejszych burgundów zbudowanych  z chardonnay (materiał źródłowy z seminarium).
Podczas degustacji spróbowaliśmy 6 win od 5 producentów. Dla mnie była to niepowtarzalna okazja potwierdzenia faktu, że idziemy w dobrym winiarskim kierunku. Pierwszy raz wina polskie próbowałam cztery lata temu. Z tego spotkania pamiętam, że wina miały nuty warzywne zwłaszcza te czerwone a białe były „ nietypologiczne”. Teraz to już inna „bajka” :)
A oto nasi narodowi bohaterowie:)
Winnica Solaris Seblanc 2011

Białe wytrawne wino powstało na bazie dwóch szczepów: 90% seyval blanc i 10% jutrzenki. Nos aromatyczny, świeży przyjemny, zielone aromaty (trawa, jabłko, ciut pokrzywy) wychodzący poza czasze kieliszka, jest to niewątpliwe zasługa dodatku 10% jutrzenki i zapewne naszego polskiego terroir. Na podniebieniu świeże, orzeźwiające, nie narzucające się, zachowujące swój styl i charakter szczepu. Wino, które zapada w pamięć smakowo - zapachową.
Winnica Płochockich SeySey 2012
Białe półwytrawne wino zbudowane w 100% na bazie szczepu seyval blanc. Nos elegancki stonowany, nie tak aromatyczny jak w przypadku wina od Solaris, trochę wyczuwalne słodkawe owocowe nuty. Na podniebieniu świeże, przyjemne białe wino.

Winnica Płochockich SeySey 2011

Białe półwytrawne wino o jasnej błyszczącej barwie. Nos tajemniczy, stonowany. Na podniebieniu świeże z dobrze zarysowanym posmakiem pestek wiśni w końcówce wina.
Winnica Nad Dworskim Potokiem – winnica Uniwersytetu Jagiellońskiego

W przypadku tej winnicy, zostały przedstawione dwa wina, zbudowane na bazie szczepu seyval i przefermentowane przez dwa różne szczepy drożdży. Tutaj mogliśmy się przekonać, że na końcowy zapachowo – smakowy charakter wina ma wpływ bardzo wiele czynników. Przy takim samym surowcu a stosując różne drożdże fermentacyjne otrzymujemy dwa różne wina o odmiennym stylu i charakterze.

I WINO
Białe wpółytrawne wino w kolorze jasnej słomki, na nosie przyjemne, eleganckie. Na podniebieniu świeże, z dość dobrze zaznaczonym posmakiem pestek wiśni w finiszu wina.
II WINO
Białe półwytrawne wino w kolorze jasnej słomki. Nos przyjemny, łagodny. Na podniebieniu apetyczne z dość dobrze zaznaczoną dużą owocową słodyczą wina w finiszu.

Dwór Wilkowice Cuvée Białe (Seyval Blanc 50%, Aurora 20%, inne 30%)

Białe wytrawne wino, nos delikatny. Na podniebieniu poprawne, czyste dobrze zrobione wino.
Dom Bliskowice S&12 2012 (Seyval Blanc 50%, Hibernal 30%, Riesling 20%)

Białe wytrawne wino o jasnej słomkowej barwie. Winogrona tłoczone były wraz z szypułkami co podniosło i wzbogaciło strukturę aromatyczną i smakową wina. Nos elegancki, wyraźnie cytrusowy, ujmujący swą wielowarstwowością. Na podniebieniu orzeźwiające, apetyczne z długim maślaną końcówką w zakończeniu wina.

Wszystkie przedstawione wina na seminarium, były ujmujące, ciekawe i niepowtarzalne w swojej klasie i indywidualnym stylu dla każdego z nich. Budulcem i bohaterem był szczep seyval blanc to jednak zyskiwały wina, które były kupażowane. Z teorii i doświadczenia winiarskiego wiemy, że jeden szczep nie da tyle różnorodności i wielkowymiarowości w zapachu i smaku trunku jak cuvée. Seyval Blanc to przewodnik dla naszych win polskich jednak wymaga wsparcia, aby pokazać swoje prawdziwe oblicze i w pełni nas zauroczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz