wtorek, 9 lipca 2013

POLSKIE RONDO

W ramach VIII KONWENTU POLSKICH WINIARZY odbyło się seminarium poświęcone jednemu z bardziej obiecujących czerwonych szczepów winorośli w Polsce, jakim jest RONDO. Seminarium i degustację przeprowadził Wojciech Bosak.
RONDO to szczep, który powstał w wyniku skrzyżowania winorośli właściwej (Vitis vinifera L.) z winoroślą amurską (Vitis amurensis Rupr.) – jego początki sięgają roku 1910, gdzie po wielu genetycznych melanżach w 1997 roku został zarejestrowany w Niemczech jako Vitis vinifera, pod nazwą rondo i sklasyfikowany jako szczep do produkcji win jakościowych. W Niemczech jest to klasa Qualitästwein b.A. i Qualitätswein mit Pradikat. W Polsce szczep rondo przyjął się z dużym sukcesem nie ma dokładnych danych, co do powierzchni zajmowanej w winnicach, jednak można szacować obszar upraw na 50 ha.
Szczep jest umiarkowanie odporny na mróz i choroby, jednak nie jest trudny w uprawie i daje dobrej jakości wina czerwone. Wzrost krzewów jest umiarkowany silny, plenność dość duża. Do zbiorów ronda najczęściej dochodzi w połowie września czasem termin przesuwa się na koniec miesiąca. W ciepłych latach uzyskuje się wina o niskiej kwasowości, co czasem jest niepożądane w uzyskaniu wina dobrej jakości i odpowiedniej klasie. Wina z tego szczepu charakteryzują się ciemnoczerwoną barwą często z fioletowymi refleksami w pierścieniu wina. Rasowe rondo potrafi dać wina o złożonej strukturze aromatycznej (owoce leśne, nuty korzenne z delikatnymi kwiatowymi akcentami w postaci aromatów fiołków, a także minerale jak leśna ściółka). A smaku prężne, lekkie z ujmującą kwasowością. Czasem są to wina wielkie jednak wymagają od winiarza dużo miłości i cierpliwości w obróbce tego szczepu.
Rondo to szczep, które daje doskonałe czerwone wina, a także sprawdza się jako materiał na klasyczne rosé. (źródło: http://www.winologia.pl/teksty_rondo.htm)

Podczas seminarium Konwentu spróbowaliśmy 9 win, które malowały obraz i charakter polskich win na bazie szczepu rondo.
Rose 2012, Winnica Solaris
Różowe wytrawne wino w kolorze błyszczącego różu. Nos elegancki, ujmujący owocowością, na podniebieniu orzeźwiające, z odpowiednią kwasowością. Wino, które ujmuje swą budową i stylem, jeżeli byłoby ogólnie dostępne zapewne biłoby rekordy popularności wśród winomaniaków.
Klaret 2012, Winnica Kresy

Różowe wytrawne wino o intensywnym różowym zabarwieniu, wynikające z dłuższej maceracji wina ze  skórkami. Nos aromatyczny, owocowy z ujmującymi słodkimi akcentami. Na podniebieniu soczyste, apetyczne w typie game.
RoDo 2011, Winnica Płochockich

Czerwone wytrawne wino w kolorze intensywnej czerwieni z fioletowymi akcentami w pierścieniu wina. Nos skoncentrowany, zdecydowany z ujmującymi aromatami tytoniu, słodkich akcentów chociaż wino nie było przechowywane w beczce. Na podniebieniu apetyczne, poważne wino.
Rondo 2012, Winnca Wieczorków

Czerwone wytrawne wino o intensywnej czerwieni, fioletowe akcenty (charakterystyczny akcent dla win robionych ze szczepu rondo) rozmywają się na sukni wina. Nos świeży, owocowy. Na podniebieniu lekkie, poprawnie zrobione wino.
Rogent 2011, Winnica Solaris (75% rondo, 25% regent)

Czerwone wytrawne wino w kolorze intensywnej czerwieni. Nos aromatyczny, stonowany, owocowy. Na podniebieniu apetyczne z oszczędnym wypełnieniem, może przygotowującym się do ujawnienia w następnym roku.  
Rondium 2011, Winnica Dwie Granice

Czerwone wytrawne wino o eleganckim, wolno otwierającym się nosie. Na podniebieniu oszczędne z dominującą kwasowością i akcentami dębowymi wynikającymi z obecności wina w beczkach z dębu węgierskiego. Wino z pewnością potrzebuje czasu, aby się poukładać.
Rondo 2010, Winnica Pałac Mierzęcin

Czerwone wytrawne wino z oszczędnym nosem. Na podniebieniu apetyczne z dość mocno zarysowaną kwasowością. Żwawe rondo.
Rondo 2009, Winnica Pałac Mierzęcin

Czerwone wytrawne wino z otwierającymi się aromatami na nosie. Na podniebieniu rześka kwasowości, dużo ściągających garbników. Wino ma swój styl i charakter, zapewne jeżeli będzie dobrze znosić lata, może być ciekawym przykładem na rozwój ronda w czasie przechowywania i potencjałem do dojrzewania.
Bouquet 2009, Winnica Wzgórze Trzebnickich

Czerwone wytrawne wino o intensywnej czerwieni. Nos z wyczuwalnymi warzywnymi akcentami – jest to jedna z cech ronda, gdzie wraz z wiekiem mogą się ujawniać warzywne aromaty. Na podniebieniu apetyczne, ciekawe w swoim stylu i charakterze.
Seminaria, otwarta degustacja - VIII Konwentu Polskich Winiarzy pokazały, że polscy winiarze nieźle radzą sobie z przedmiotem jakim jest wino. Ich pasja, wiedza i miłość  do ziemi i winorośli to wszystko  co Im potrzeba, aby mogli za parę lat doczekać się swoich win u Parkera z wysokimi notami. 

2 komentarze:

 1. Cukiereczki :).

  Jeśli chodzi o Rose z Solaris - myślimy, że polskim konsumentom spodoba się też moc :) .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Różowe wina podczas spotkania bardzo przypadły mi do gustu. A gdy degustowałam klareta śmiałam się sama do siebie i myślałam jaki to świat mały: w Polsce , polskie wino a ja czuję styl game. Fajne uczucie:)
   Ja też mam takie uczucie, że jak tylko będą bardziej dostępne, będziemy zachwycać się polskimi i nie będziemy już szukać szczęścia za granicą:)

   Usuń