wtorek, 3 września 2013

Frascati – legendarne wino świata i ulica w Warszawie

Spacerując ulicami Warszawy w okolicach Trzech Krzyży, Teatru Muzycznego Buffo Janusza Józefowicza możemy zobaczyć ulicę o nazwie Frascati. Ulica ta, ma taką sama nazwę jak jeden z winiarskich regionów w Lacjum we Włoszech i wino. Co może łączyć te dwa miejsca w różnych zakątkach świata? Może to efekt motyla, kinetyka kwantowa, a może po prosty czysty zbieg okoliczności.
 

 
 
Frascati w Warszawie to ulica i okolice dawnych ogrodów nazwane od miasteczka Frascati we Włoszech. Polska historia tego miejsca zaczyna się od ok. 1779 roku, gdy wytyczono tam aleję wiodącą od ulicy Wiejskiej do otoczonej ogrodem rezydencji księcia podkomorzego Kazimierza Poniatowskiego. Miejsce to przechodziło zmiany i przeobrażenia, obecnie jest to ulica prowadząca do Parku Rydza Śmigłego na Powiśle. Nazwa Frascati w Warszawie została i przywodzi na myśl jedno z bardziej rozsławionych win włoskich DOC Frascati. Wino to jest często określane jako białe wino włoskich papieży, może dlatego, że w tym regionie powstawały rezydencje papieskie i często to wino gościło na stołach Papieży.

W literaturze włoskiej wino ma wiele historii i przekazów z nim związanych, sama nazwa wywodzi się z praktyki wywieszania na drzwiach knajpy gałęzi winorośli zwanej frasca, oznaczającej pojawienie się nowego rocznika.

Jeżeli ktoś ma ochotę na kieliszek tego wina proponuję spróbować  Fontana Candida DOC Frascati Superiore, dostępne w Makro C&C, cena około 25 zł.
Białe wytrawne wino o ujmujących srebrnych refleksach, nos elegancki z dobrze zaznaczonymi nutami ziół, dojrzałych traw. Na podniebieniu apetyczne, soczyste, gładkie z ujmującą migdałową końcówką w finiszu. Wino do letnich przekąsek, czy risotto z kurczakiem. Zapraszam do spróbowania:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz