wtorek, 1 października 2013

Jesienny spór o kolor liści w winnicy

Winnica wiosną to płacz łozy, wiązanie gron to zapowiedź obfitości to kolor zieleni w różnych odcieniach i o różnym nasyceniu. Natomiast jesień to spełnienie wcześniejszej obietnicy to zbiory, przebarwienie liści w kolorze żółci, purpury z odcieniem fioletu. Hipotez biologicznej funkcji zjawiska przebarwienia się liści  jest wiele, jednak naukowcy jeszcze nie wysunęli ostatecznej tezy w tej kwestii. Co jest oczywiste, to proces przebarwienia. Proces ten  oznaka starzenia się rośliny, polegający na rozpadzie zielonego barwnika zawartego w liściach: chlorofilu do bezbarwnych produktów i ujawniania  się innych barwniki takich jak flawonoidy i karotenoidy, a także synteza innych barwników jak np. antocyjanów.

Przebarwienie liści w królestwie roślinnym jest zarezerwowane tylko dla niektórych osobników i w obrębie niektórych gatunków.  
A w winnicy szczepy winorośli białej przebarwiają się na żółto natomiast szczepy winorośli czerwonej na purpurowo, fioletowo. Taki kolorowy efekt starzenia i przemijania chyba życzyłby sobie, każdy z nas w jesieni  życia jak winnica po dobrym roku:)
Winnica św. Jakuba w Sandomierzu w jesieni 2013 roku
Bianka - biała odmiana przerobowa
Alden – czerwona odmiana deserowa  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz