czwartek, 3 października 2013

Piwnice wina w Sandomierzu

Jaskinie, groty, kopalnie, podziemia, piwnice towarzyszą człowiekowi od czasów jaskiniowych i są ściśle związane z historią naszego gatunku. W krajach winiarskich podziemia,  ze względu na swój charakter: zachowują i utrzymują niezmienne warunki otoczenia są wykorzystywane do przechowywania wina. Np. we Francji w sercu Burgundii w mieście Beaune pod miastem znajdują się historyczne piwnice. Piwnice powstały w XII - XVII wieku, i należały w tamtych czasach do Książąt Burgundzkich i Królów Francji, obecnie  należą do rodziny Joseph Drouhin, gdzie na powierzchni 1 ha leżakują i dojrzewają wina o statusie Grand Cru i Premier Cru. Jeżeli dobrze przyjrzymy się etykietą win od Josepha Drouhin to zawsze znajdziemy odniesienie do piwnicy w której dojrzewało wino (Aux Celliers des Rois de France et Ducs de Bourgogne).
Sandomierz natomiast,  posiada  piwnice, które powstały w okresie XIII – XVI wieku. Miasto w związku z położeniem na szlaku handlowym prowadzącym na Ruś i Węgry, posiadało liczne przywileje handlowe, z których do najważniejszych należało prawo składu. Ze względu na gleby lessowe i wzgórza  na których leży miasto  (tak jak Wieczne Miasto Rzym) zamknięte w murach obronnych spowodowało, że składy powstały na zasadzie systemu piwnic. Główne towary które były składowane w tych piwnicach to: śledzie, sól i wino.  Dzisiaj w pozostałościach po piwnicach powstała - Podziemna Trasa Turystyczna otwarta od 10 XII 1977 roku, o długości 450 m, najniżej położona komnata jest na głębokości 12 m. Temperatura przez cały rok wynosi 12°C (idealna, niezmienna  do przechowywania wina). Wejście do podziemi prowadzi z dziedzińca Kamienicy Olesińskich, a wyjście przy Ratuszu, na rynku. Jedna z komnat w piwnicach, wystrojem nawiązuje do funkcji przechowywania wina w tym miejscu. 
 
Może kiedyś sandomierskie piwnice powrócą do pierwotnej funkcji i będą tam leżakować najszlachetniejsze wina regionu. Historia lubi się powtarzać :)   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz