wtorek, 8 października 2013

Winnetou, Ognista Woda i Ryba na Soli

Winnetou to dzielny wódz Apaczów, fikcyjny bohater serii książek Karola Maya, na podstawie których powstało 10 filmów, które zostały nakręcone w Chorwacji. Połowa zdjęć powstała w parkach narodowych Paklenica, Krka i Jeziora Plitwickie oraz w Parku Przyrody Velebit i nad rzeką Zrmanja.  A stąd już niedaleko do Dalmacji i Potomje, gdzie mieści się Vinarija Madirazza. Znając szlachetność wodza,  byłby to wielki nietakt podejrzewać Go o nadużywanie „ognistej wody” , jednak nie zdziwiłabym się, gdyby wódz gustował w wodzie życia: winie, z którego Chorwacja słynie. A tak nawiasem, to imię Winnetou oznacza „Płonącą Wodę” więc coś musi być na rzeczy : ) A o szlachetności chorwackich win, ostatnio przekonałam się za sprawą miłego upominku od rodziny spędzającej wakacje na Bałkanach w postaci kilku butelek wina z winnicy Madirazza www.dingac.hr
Pierwsze wino, które otworzyłam był: Pošip 2010. Białe wino o zawartości alkoholu 13,7%, jednak ze względu na swą doskonałą strukturę, nos całkowicie „bezalkoholowy” z doskonałą świeżością i lekkością. W bukiecie wina na pierwszy plan wychodzą aromaty cytrusów, moreli z zaplątanymi nutami dojrzałych jabłek w tle. Na podniebieniu apetyczne, soczyste, długie z aksamitnym i słodkawym owocowym zakończeniem. Pošip to biały szczep winorosli, z którego w Chorwacji powstają wyjatkowe wina o zawartości alkoholu nawet do 14,5%.
Ze względu na to, że winnica znajduje się niedaleko miejscowości Ston, która słynie z produkcji soli morskiej postanowiłam przygotować rybę na soli do tego wina.
Połączenie wyszło bardzo ciekawe i nietuzinkowo. Słodycz wina i specyficzna słoność ryby wynikająca ze sposobu jej przyrządzania doskonale się komponowały. Charakter dania, podkreślał świeżość  wina i jego wielkowymiarowość. Jest to taki typ wina, który doskonale sprawdziłby się , także w kuchni, gdzie króluje pikantność i zdecydowane smaki. Polecam!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz