niedziela, 13 października 2013

Winnica Sandomierska

W powiecie sandomierskim w województwie świętokrzyskim, małym regionie winiarskim jeszcze, to tutaj znajdują się same perełki polskich winnic: Winnica Płochockich, Winnica Nad Jarem i Winnica Sandomierska. Wina z tych winnic zdobywają uznanie wśród miłośników tego trunku, nagrody i wyróżnienia na konkursach i degustacjach. Nic w tym dziwnego,  ponieważ tutaj znajdują się najlepsze siedliska dla uprawy winorośli, uśmiechając się mówi: Pan Marceli Małkiewicz właściciel Winnicy Sandomierskiej .

http://www.winnicasandomierska.pl – widok winnicy w październiku
Pan Marceli z żoną Moniką prowadzą winnicę o areale 1ha, która jest częścią gospodarstwa agroturystycznego. Winnica państwa Małkiewiczów powstała w 2010 r., uprawia są tutaj takie szczepy jak: regent, cabernet cantor, marechal foch, leon millot, riesling, hibernal, solaris, seyval blanc. Wina z Winnicy Sandomierskiej, jeszcze nie są dostępne w ogólnej sprzedaży (od następnego roku, już będą), aby ich zasmakować  trzeba odwiedzić gospodarstwo państwa Małkiewiczów, położone w odległości ok. 8 km od Sandomierza we wsi Góry Wysokie w gminie Dwikozy.  Z Winnicy Sandomierskiej pierwsze wino, które polecam do spróbowania to: Cuvve 2011r, 30% Hibernal i 70% Solaris.
Białe półsłodkie o jasnej błyszczącej barwie. Nos wina elegancki, z dyskretnymi kwiatowymi aromatami. Na podniebieniu apetyczne, soczyste, oleiste, aksamitnie rozpływające się na podniebieniu z doskonałą miodową słodyczą w zakończeniu. W połączeniu z naleśnikami z ugotowaną gruszką, która w tym roku na Sandomierszczyźnie ma w smaku bardzo dużo naturalnej słodyczy, komponowało się przepysznie. Słodycz gruszki, doskonale podkreśliła miody charakter wina, który pięknie pokazywał styl tego wina. Wino, które na pewno sprawdzi się w wielu połączeniach, w daniach gdzie będą obecne akcenty miodowe. Państwo Małkiewiczowie, polecają szczególnie to wino spróbować do serów półtwardych z miodem z Robinii  pseudoacacia L.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz