sobota, 26 października 2013

Zezowaty Barok i Wina z Kampanii w Muzeum Narodowym

26 października 2013 w Muzeum Narodowym  w Warszawie odbyło się spotkanie z winami  z winnicy Azienda Agricola Di Meo, pod patronatem ICE - Agencja Promocji Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich, Sekcja Promocji Handlu Ambasady Republiki Włoskiej.
Komentowana degustacja we wnętrzach Restauracji Aleja3 Muzeum Narodowego zbiegła się z trwającą w tym czasie wystawą dzieł Guercina. Guercino czyli Zezowaty to przydomek jednego z czołowych malarzy włoskiego baroku Giovanni Francesco Barbieri. Zezowaty ponieważ w dzieciństwie ktoś przy nim krzyknął, a on zrobił zeza i tak mu zostało do końca życia.
 Charakter wystawy,  nastój i wyjątkowość miejsca doskonale oddawał styl prezentowanych win firmy www.dimeo.it .
W czasie spotkania można było spróbować pięciu  win - dwóch białych i trzech czerwonych.
Chociaż szata graficzna win Azienda Agricola Di Meo , prezentuje się bardzo nowocześnie i futurystycznie to mamy do czynienia z winami na bazie jednych z najstarszych szczepów we Włoszech.
Pierwszym prezentowanym winem było: D.O.C.G. Fiano di avellino 2012. Białe wytrawne wino, zbudowane na bazie szczepu: fiano di avellino. Kolor jasna słomka, błyszcząca srebrna tafla. Nos elegancki, świeży, bardziej mineralny niż owocowy. Na podniebieniu apetyczne, soczyste, z przyjemnym pikantnym zakończeniem z odrobiną owocowej słodyczą w tle. Wino, które przypadło mi „do smaku” taki typ w stylu „niepachnących” sauvignon blanc.
Drugim prezentowanym winem było białe wytrawne wino D.O.C.G. Greco di tufo 2012, zbudowane na bazie szczepu greco di tufo. Jeden z najstarszych szczepów winorośli w Kampanii. Kolor intensywny żółty. Nos bogaty owocowy z wychodzącym na pierwszy plan aromatami soczystych, słodkich, przepełnionych słońcem brzoskwiń. Na podniebieniu gęste, o oleistej strukturze, wino które na pewno sprawdzi się z wędzonymi rybami.
Degustowane pozostałe czerwone wina były zbudowane na bazie szczepu aglanico. Trzy wina, z tego samego szczepu jednak ze względu na miejsce uprawy winorośli i technikę produkcji, reprezentowały trzy różne wcielenia aglanico.

D.O.C.G. ISSO Aglanico Campania 2010. Winogrona pochodziły z obszaru Montemarano, Torre Le Nocelle 650 m.n.p.m. Wino przez 6 miesięcy było przechowywane w butelkach, przed wypuszczeniem na rynek. Czerwone wytrawne wino o intensywnej czerwieni. Nos owocowy z dobrze wyczuwalnymi aromatami czereśni w tle. Na podniebieniu apetyczne z miękkimi zatopionymi w owocowość wina garbnikami. Wino, które  pije się z wielką przyjemnością i z pewnością w restauracjach w Kampanii jest polecane do  „neapolitańskiej pizzy”.  
I.G.T. Aglanico Campania 2009. Winogrona pochodziły z obszaru Montemarano 650 m.n.p.m. Wino spędziło 10 -12 miesięcy w beczkach i 12 miesięcy w butelkach przed wypuszczeniem na rynek. Wino, mimo już jakiegoś bagażu wieku, wciąż czuć w jego smaku młodość i potencjał do dalszego rozwoju i starzenia. Nos owocowy, przyjemny. Na podniebieniu apetyczne z przyjemnie szorstkimi garbnikami, które wróżą doskonałość wina w przyszłości.
D.O.C.G Taurasi Riserva 2006. Winogrona zostały zebrane z obszaru Taurasi położonego 650 m.n.p.m. Wino było przechowywane 2 lata w dużych beczkach z dębu z Slawonii i 12 – 24 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego. Wino otrzymało wyróżnienie trzech kieliszków od największego wydawnictwa winiarskiego we Włoszech Gambero Rosso. Kolor rubinowy, błyszczący. Nos przyjemny owocowy z aromatami porzeczki, nut wanilii i przyjemnej słodyczy cygar. Na podniebieniu wielowarstwowe, ułożone z klasycznym początkiem, ewolucją i ujmującym długim zakończeniem. Wino, które było doskonałym podsumowaniem stylu, potencjału i jakości szczepu aglanico.  
Winom z Kampanii warto poświecić uwagę i zainteresowanie, bo z pewnością jest to klasyka, która zawsze będzie smakować i pozytywnie nas otwierać na ludzi, przyrodę, historię, zamkniętą w kieliszku dobrego wina.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz