wtorek, 11 lutego 2014

Muszla św. Jakuba i Wino

Winnica Świętego Jakuba w Sandomierzu, będąca częścią Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego,  leży na drodze jednego z najważniejszych chrześcijańskich  szlaków pielgrzymowania w Europie tzw. Camino de Santiago. Drogi do Santiago są obecne w całej Europie a kończą się w Hiszpanii w katedrze w Santiago de Compostela, gdzie według tradycji przechowywane są relikwie św. Jakuba – pierwszego męczennika wśród Apostołów. Winnica Świętego Jakuba leży na Małopolskiej Drodze św. Jakuba na trakcie jednej z tzw. ruskiego szlaku. Drogę pielgrzymów wyznacza muszla św. Jakuba, którą na Sandomierszczyźnie można często zobaczyć na drzewach czy na słupach kamiennych. 
Winnica Świętego Jakuba przy klasztorze oo. dominikanów to „centrum edukacyjne”, projektu Powrotu do Tradycji Winiarskich Ziemi Sandomierskiej, gdzie tradycje winiarskie sięgają XIII wieku. Winnica w tym roku doczekała się pierwszego wina od XVI wieku, można powiedzieć, że historia zatoczyła koło.
Wina można było spróbować na konferencji winiarskiej, która odbyła się 6 lutego 2014 roku w Sandomierzu. Wino dominikańskie zostało zrobione na bazie białych winogron seyve villard, zebranych 7-9 października 2013 roku. Białe wytrawne wino o przyjemnych egzotycznych aromatach, ujmujące. Na podniebieniu apetyczne, orzeźwiające, mające swoje ciało i posturę. Kto miał możliwość spróbowania tego wina, może czuć się szczęściarzem, że po tylu latach w XXI wieku wracamy do źródeł winiarstwa i staramy się odbudowywać tą piękną tradycję uprawy i produkcji wina na ziemiach polskich.

A wracając do Camino de Santiago, dla Wszystkich myślących o takiej Drodze, polecam Małopolską Drogę św. Jakuba z przystankami w winnicach :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz