piątek, 27 czerwca 2014

KWIAT TO CZY NIE KWIAT?

"(.)Kalafior też jest kwiatem. (.) Życie bez kalafiora jest praktycznie niemożliwe. (.) Nie sposób odżywiać się przez całe życie kwiatem. Zresztą, czymże byłaby róża, gdyby miała woń kapusty. " ("Kwiat kalafiora" M. Musierowicz)

Sezon na kalafiora wydaje się, trwać  przez cały rok. Można go dostać wiosną, latem, późną jesienią i zimą. Jednak najwięcej o nim słychać na wiosnę i latem. Może dlatego, że jest nisko kaloryczny, bogaty w witaminę C, składniki mineralne i białko idealne na wiosenną dietę. Doskonale smakuje ugotowany, zapiekany z serem lub sosem beszamelowym, wybornie się komponuje w smakach zup warzywnych czy sałatkach. W kuchni indyjskiej przyrządza się go często w cieście oczywiście z curry. Zapach kalafiora nie ma zapachu róży, chociaż jego częścią jadalną jest kwiatostan tzw. róża. Zapach tego warzywa wchodzi w grupę zapachów kapustnych a smak może się kojarzyć z delikatnymi smakami orzechowymi. Nigdy nie zastanawiałam się jakie wino, można podać do kalafiora, na pewno zależy to od sposobu przygotowania i dodatków tworzących całość potrawy.
Do kalafiora pod sosem beszamelowym z kaparami otworzyłam białe wytrawne, orzeźwiające wino: La Bicicletta 2012, DOC Verdicchio dei Castelli di Jesi, Włochy na bazie szczepu: verdicchio.
Samo wino pije się przyjemnie jednak w zestawieniu z kalafiorem jest kanciaste, zbyt orzeźwiające o dość nerwowej kwasowości, która burzy harmonię smaku dania. Słone kapary, swym charakterem próbowały przełamać wino, jednak ich intensywność nie była na tyle wysoka, aby nadać połączeniu większej harmonii.
Jednak, aby nie tracić na przyjemności połączenia kalafiora z winem, przygotowałam kalafiora w winnej piance (inspiracja z bloga: Kwestia Smaku), wykorzystując do tego wino La Bicicletta. 
Jedną miseczkę przygotowałam w tradycyjnym cieście (jajko, mąka, wino, sól i pieprz, natomiast drugą z dodatkiem curry, smażone w głębokim tłuszczu – obie wersje wyszły apetycznie).
 Sezon na kalafiora dobrze, że trwa cały rok, więc jeszcze nie jeden przepis z winem w tle wypróbuję i zestawie go z winem:) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz