niedziela, 20 lipca 2014

PŁETWA REKINA I SYCZUAŃSKI PIEPRZ

Boczniak to kosmopolitycznych grzyb uprawiany m.in. w Chinach, Japonii, a także w Polsce. Oprócz walorów smakowych posiada też bardzo dużo walorów odżywczych, bogaty jest w łatwo przyswajalne białko, witaminy z grupy B, sole mineralne, a także substancje przeciwnowotworowo i obniżających poziom cholesterolu we krwi. Jednym z win polecanych do zestawienia z tym grzybem jest wino ze szczepu chardonnay.
Boczniaka można przyrządzać na wiele sposobów ja wybrałam tradycyjny przepis. Usmażyłam grzyby na oleju w panierce z bułki tartej i podałam z ryżem i z grillowaną cukinią.

Tutaj chardonnay: Santa Carolina Reserva, Chardonnay 2011, D.O. Valle de Casablanca, Chile i boczniak to para, która nawzajem podkreśla swoje walory i pokazuje, jak dobrze dobrane wino do jedzenia podnosi nasze wrażenia smakowe. W tym przypadku beczkowe chardonnay, stało się jeszcze bardziej maślane i subtelnie rozpływało się w ustach. Natomiast ryż z cukinią i koperkiem prosił się o coś z większą kwasowością np. sauvignon blanc. Boczniak, cukinia i ryż dobrze komponowały się jako całość to w zestawieniu z chardonnay, to tylko boczniak był tą właściwą połówką do doskonałej całości z winem. Może dodatkowa obecność odrobiny śmietanowego sosu by połączyło te trzy części „winnych puzzli” w całość.  Przetestowałam połączenie boczniaka z beczkowym chardonnay i śmiało mogę polecić ten zestaw do stosowania z smacznym powodzeniem.
A powracając do Płetwy rekina i syczuańskiego pieprzu, jest to tytuł kulinarnej książki napisanej przez Fuchsia Dunlop, która oprowadza czytelnika śladami smaków Chin. Kto ma ochotę na smakowitą lekturę w czasie wakacji to może sięgnąć po tą pozycje. Polecam!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz