wtorek, 15 lipca 2014

WSZECHSTRONNA CUKINIA - WSZECHOBECNE CHARDONNAY

Kwiaty cukinii w krajach basenu Morza Śródziemnego są bardzo popularnym przysmakiem, są wykorzystywane w kuchni na wiele sposobów. W Polsce coraz częściej dostępne do kupienia na „Zielonych Ryneczkach”, a kto ma kawałek ogródka z glebą próchniczną, którą cukinia najbardziej lubi może posadzić sobie, chociaż jedną sadzonkę tak na „smaka”. Z dostępnością wina ze szczepu chardonnay nie ma takiego problemu, jak z kwiatami cukinii, można go dostać ze wszystkich krajów winiarskich i w każdym przedziale cenowym. Chardonnay jest bardzo popularne wśród konsumentów wina i lubiane, a także często zestawiane z jedzeniem.  
 Chardonnay to doskonały partner do dań, gdzie króluje masło, śmietana, roztopione sery,  biała fasolka, makaron, kasze. Idealne do skorupiaków, drobiu, grzybów jak pieczarki i boczniaki. Kiedy w daniu jest obecna cebula i czosnek to tam, też znajdzie się miejsce dla kieliszka chardonnay.
Tarta z kwiatów cukinii, jest takim daniem, gdzie większość ze składników potrawy (cukinia, cebula, śmietana, masło) lubi się z chardonnay. Więc zestawienie tartej z cukinii z winem: Santa Carolina Reserva, Chardonnay 2011, D.O. Valle de Casablanca, Chile wydaje się bardzo obiecującą kompozycją.
Bogate beczkowe chardonnay o przyjemnych aromatach wanilii, dojrzałych egzotycznych owoców, gęstej oleistej strukturze, bardzo dobrze sprawdziło się w zestawieniu z tym daniem. Wino i potrawa w tym układzie nie gubiły swoich stylów. Smak podsmażanych kwiatów cukinii i samej cukinii a następnie zapiekanych w sosie ze śmietany i jajek fajnie podkreślał świeże aromaty wina. Natomiast smak kruchego ciasta bardziej wydobywał beczkowe cechy wina. Każdy ze składników potrawy w ciekawy sposób komponował się z chardonnay.
Smaczne połączenie, które pokazało, że chardonnay lubi stół a teza ABC -  Anything But Chardonnay w tym przypadku nie sprawdziło się !!! i dobrze:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz