czwartek, 10 lipca 2014

Z CZYM UGRYŹ RIESLINGA LATEM :)

Riesling to szczep, który daje wina które charakteryzują się ogromną różnorodnością stylów i nieocenionym zastosowaniem ich w łączeniu  z jedzeniem. Rieslingi w swoim charakterze sięgają do win wytrawnych i słodkich.
 „Bardzo słodkie rieslingi, deserowe świetnie łączą się z deserami opartymi na owcach tropikalnych, zarówno pestkowych (brzoskwinia, nektarynki, śliwki) jak i pozostałych, zwłaszcza w plackach , gotowanych owocach i kompotach.  Słodsze desery cytrusowe (na przykład kandyzowane pomarańcze) również doskonale pasują do rieslinga, podobnie jak prawie wszystkie owoce przyrządzone w miodzie. Unikać należy czekolady i kawy, które mogą stłumić subtelność trunku.” (E.Goldstein Wino i jedzenie).
W moim zestawieniu półsłodkiego rieslinga z deserem.

Tussock Jumper 2011, Rheinhessen, Niemcy o dobrze wyczuwalnych aromatach miodowych na nosie i oleistą słodyczą na podniebieniu w zestawieniu z muffinkami z polewą czekoladową  wino gubiło swój styl i smakowitość.
Natomiast dodatek kropelki soku z cytryny czy pomarańczy do deseru, wydobyło to orzeźwiającą słodycz z wina i nadawało większej sprężystości i lekkości mu.

Natomiast na zestawienie rieslinga z polskimi czereśniami trafiłam przypadkowo, jednak o tym połączenie, będę pamiętać jeżeli tylko będę chciała podkreślić subtelność półsłodkiego rieslinga i zmniejszyć odczucie słodyczy wina.  

Kiedy będziecie się zastanawiać co zaproponować do polskich czereśni w sezonie proponuję sięgnąć po półsłodkiego rieslinga. Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz