środa, 29 października 2014

MOJE POLSKIE WINA – WINNICA RODZINY STECÓW

                   Moja przygoda z winami polskimi rozpoczęła się, trzy lata temu, kiedy ze znajomymi pojechałam na wycieczkę do Zielonej Góry. To było pierwsze spotkanie z Winnicą Kinga, Winnicą Cantina, Winnica Julia, Winnica Miłosz. Później był VIII Konwent Polskich Winiarzy na Stadionie Narodowym w Warszawie i niezapomniane spotkanie z Panią Moniką Dziedzic i Winami 44. Po Konwencie odkryłam, że na mojej Sandomierszczyźnie skąd pochodzę odradzają się tradycje winiarskie i zaczęła się jazda. Była Winnica Sandomierska, Winnica nad Jarem, wina z Winnicy Państwa Płochockich. W listopadzie w Sandomierzu bawiłam się z Winiarzami na Pierwszym Święcie Młodego Wina. W 2014 roku w lutym uczestniczyłam w konferencji poświęconej „Powrotowi Do Tradycji Winiarskich Ziemi Sandomierskiej” w Sandomierzu a w Bydgoszczy degustowałam wina z Winnicy Przy Talerzyku. Na przełomie maja i czerwca uczestniczyłam w IX KPW w Sandomierzu. Przez ten cały czas, starałam się poznawać i uczyć się  polskich win.  
 
               Dzisiaj, dzięki uprzejmości Winnicy Rodziny Steców i gościnności Restauracji Maleńka i…miałam okazję spróbować dwóch polskich win w towarzystwie przepysznej polskiej kuchni.

              Rogento Rose- Cuve 2013, Winnica Rodziny Steców, Polska z sałatką pod gruszką - czyli mieszanka sałat z kozim serem, orzechami włoskimi, prażonym słonecznikiem oraz soczysta gruszka w sosie cytrynowo – miodowym.
                Leon Millot 2013, Tuchów, Winnica Rodziny Steców, Polska z confit z kaczki – czyli udka kacze długo gotowane w kaczym tłuszczu podane z pieczonymi ziemniakami i surówką z burakami.
            Winnica Rodziny Steców to 3-hektarowa winnica w Tuchowie (w powiecie tarnowskim). Założona w 2007 roku. Stok nachylony w kierunku południowo-wschodnim. Gleby: łupki, margle, iły. Uprawiane odmiany: seyval blanc, aurora, bianca, hibernal, jutrzenka, muscat odesskij, sibera, solaris, swenson red, rondo, regent, marechal foch, léon millot, bolero, muscaris, johanniter, cabernet cortis, sabrevois oraz prairie star.
                Maleńka i… to mała urocza restauracja na Bielanach Warszawskich prowadzona przez Panią Elżbietę Maleńką z dobrym nosem do wina i nietuzinkowym smakiem w swojej autorskiej kuchni.
                Rogento Rose – Cuve 2013 – różowe wytrawne wino o intensywnej różowej barwie, przyjemnym, eleganckim owocowym nosie o bardzo poprawnej strukturze (apetyczny atak, gładka ewolucja i przyjemne, subtelne zakończenie), doskonale współgrał z apetyczną sałatka Pani Eli. Soczystość sałatki z owocami granatu, doskonale wydobywało, lekką owocowość wina tak skrytą przy degustacji indywidualnej.  Miodowo – cytrynowy sos doskonale balansował smakiem wina, pokazując wielkowymiarowość wina w zestawieniu z potrawą. Kozi ser, grał tu zdecydowana rolę a wino nie odpuszczało mu kroku i podążało za nim.  
                  Leon Millot 2013, czerwone wytrawne wino o niekwestionowanej sławie -  złoty medal na  Międzynarodowym Galicyjskim Konkursie Win Galicja Vitis 2014. Nos elegancki, subtelny owocowy nie narzucają się. Na podniebieniu wino apetyczne, owocowe, z soczystymi, pluszowymi garbnikami z intrygującą pikantnością w zakończeniu. Wino z kaczką confit nie mogło sobie wymarzyć lepszego zestawienia. Gładkość, aksamitność wina doskonale otulała rozpływające się soczyste mięso kaczki a pieczone ziemniaki doskonale pokazały dymne nuty wina. Sałata, buraki i ziarna granatu to prawdziwe wyzwanie dla kwasowości wina, która w tym przypadku była idealna do tego jedzenia.
                 Często degustując wino bez jedzenia nie zdaje sobie sprawy jak wiele tracę ze smaku wina.  Jednak, kiedy piję odpowiednie wino do odpowiedniego jedzenia, wiem, że jest to doskonałość smaku. O wielkowymiarowości smaku mogłam się przekonać przy degustacji win z Winnicy Rodziny Steców w towarzystwie kuchni Maleńkiej i…
Smacznie polecam takie zestawienie !!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz