niedziela, 14 grudnia 2014

PIEPRZ – ZAPACH WINA

              Jego olejek eteryczny otrzymany w drodze destylacji dojrzałych owoców Piper nigrum nie ma tego samego, pikantnego charakteru co ziarna pieprzu. Zapach pieprzu naturalnie występuje w niektórych winach czerwonych określanych jako korzenne. Ten dyskretny aromat jest raczej trudny do uchwycenia, ponieważ nie ma swojej zwykłej pikantności, którą tak dobrze znamy.
            Staje się jednak bardziej przystępny w połączeniu z nutami owocowymi, zwłaszcza z jagodami. Na nutę piprzu może mieć pływ dany rocznik, odmiana winogron lub położenie winnicy. Często spotykamy ja w syrah, cabernet franc i cabernet sauvignon; każda z tych odmian winogron często rozwija się inaczej, ale nigdy gwałtownie i zawsze z niesłychaną elegancją. Pieprz ożywia merloty, potęgując ich truflowe nuty, wspaniale łączy się z owocowymi odcieniami, z aromatami czarnej porzeczki, maliny oraz wanilii w medokach.
             W Burgundii jest stałą, choć subtelną cechą pommardów. Często spotykamy nutę pieprzu połączoną z mocą alkoholową bazą w winach z Doliny Rodanu. Nuta pieprzu pojawia się także w znakomitych riojach, w Barolo, Barbaresco. Wybornymi nutami pieprzu mogą się pochwalić zarówno amerykańskie oraz australijskie cabernety, a także australijskie syrahy.
          Nuta pieprzu to jeden z tych zapachów, który tworzy elegancki bukiet wina, przyjemny dla każdego miłośnika tego szlachetnego trunku. Jean Lenoir Zapach Wina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz