piątek, 3 lipca 2015

PROSTO Z WIEDNIA - WINNICE MIASTA I JEJ WINO

Kiedy słońce mocno praży, najprzyjemniej jest na plaży.  Jednak kiedy  nie ma plaży a my w mieście prawie całe lato, może z krótkimi wypadami na łono natury, to warto spróbować  wina, które powstaje właśnie w mieście czyli: wina "miastowego", można by tak powiedzieć.  
 

„Wino jest nieodłączną częścią Wiednia, podobnie jak Katedra Św. Szczepana i konie lipicańskie. Od kilku lat wiekowa tradycja łączy się z solidną szczyptą innowacji. Jako jedyna stolica na świecie Wiedeń uprawia winorośle w granicach miasta, osiągając przy tym imponujące wyniki (2,1 mln litrów rocznie). 230 winiarzy gospodaruje na 700 hektarach winnic. Winnice na wzgórzach Kahlenberg, Nussberg i Bisamberg oraz w Mauer dodają miastu charakter i pozytywnie wpływają na miejski ekosystem. Są też ulubionymi miejscami wypoczynku, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Wiedeńska scena winiarska od kilku lat znacznie zyskała na dynamice. Czterech najlepszych winiarzy w mieście – Rainer Christ, Michael Edlmoser, Fritz Wieninger i Richard Zahel – w 2006 roku połączyło swe siły tworząc „WienWein”. Są bezkompromisowymi orędownikami jakości i wierzą w potencjał najlepszych terenów wokół metropolii nad Dunajem. W 2010 roku do grupy dołączyło dwóch kolejnych wybitnych producentów: gospodarstwo winiarskie Cobenzl (gospodarstwo winiarskie miasta Wiedeń) i gospodarstwo „Mayer am Pfarrplatz”. Tym, co łączy tych czołowych winiarzy, jest też przekonanie, że przyszłość wiedeńskiego wina leży we wskrzeszeniu jego siły, leżącej w tradycji. Szczególnie troskliwie zajęli się oni winiarskim specjałem, uprawianym od wieków w winnicach miasta. Mieszanka „Wiener Gemischte Satz“ składa się z 20 różnych odmian winorośli, które – w przeciwieństwie do cuvée – rosną razem już w winnicy, potem są razem tłoczone i poddawane winifikacji. W 2008 r. Wiener Gemischte Satz został przyjęty przez międzynarodową organizację Slowfood do „Arki smaku” i wyróżniony jako produkt „Presidio”. Poza tym, pewna część znanych wiedeńskich winiarzy przestawiła już swoje winnice na uprawę biodynamiczną. Także wiedeńskie Heurigen – lokale serwujące młode wino, przeżywają obecnie etap innowacji. Heurigen (zwane także Buschenschanken) są to typowe wiedeńskie winiarnie na skraju miasta, w których serwuje się tylko wino z własnej uprawy. Oczywiście w dalszym ciągu istnieje wiele klasycznych winiarni, jak np. w Grinzing albo Stammersdorf. Nowe winiarnie charakteryzują się ponadto ambitną architekturą, jak np. ta należąca do Rainera Christa w Jedlersdorf lub Stefana Hajszana w Heiligenstadt. Niekonwencjonalnym nowym typem winiarni jest „Buschenschank in residence“ Jutty Kalchbrenner. Młoda winiarka wynajmuje kilka razy w roku 400-letni majątek w Sievering i oferuje w nim wina ze swojej uprawy (winnica Jutta Ambrositsch) i wyszukane potrawy.” (źródło: http://www.austria.info/pl/kultura-sztuka/dynamiczne-srodowisko-winiarskie-wiednia-1413534.html )

Ja dzięki siostrze, która osatnio była na wycieczce w Austrii, miałam "miastową" butelkę białego wina z Grinzing. Wino pochodzi od rodziny Bach-Hengl, której winnice położone są w Grinzing. Bach-Hengl posiada ponad 1000–letnią tradycję w uprawie winorośli i produkcji wina. Grinzing to najstarsza i najpiękniejsza winna wioska na świecie, obecnie jest to 19 dzielnica Wiednia, która leży na stokach Lasku Wiedeńskiego w północnej części miasta. Góruje nad nim wzgórze Kahlenbrg (484 m n.p.m.), z którego Jan III Sobieski poprowadził zwycięską szarżę na Turków okupujących Wiedeń.
A ten austriacki grüner veltliner okazał się doskonałym winem do   lekkiej, letniej przekąski, jaką stanowiły okrągłe cukinie nadziewane wędzoną rybą, pomidorami i majerankiem.  Słodycz potrawy wzbogacona, wędzonymi nutami ryby doskonale pasowała do lekkiego, orzeźwiającego, soczystego wina. Kiedy na talerzu goszczą, słodkie warzywa, wzbogacone orzeźwiającą kwasowością np. z pomidorów, warto dobrać do nich wino o podobnej strukturze. Lekkie, z soczystą kwasowością i przyjemną nienarzucającą się owocowością. Tutaj wino było samo w sobie doskonałe a w zestawieniu z potrawą smakowało jeszcze bardziej harmonijnie.
Latem podczas dobierania wina do letnich warzywnych przekąsek, oprócz wina ze szczepu sauvignon blanc będę pamiętać o doskonałych do takich zestawów grünerach veltlinerach.
P.S. Wino pochodzi z Austrii, natomiast winorośli, którą widzicie  na zdjęciach, rośnie w Polsce na mojej osobistej winnej rabatce. Moja winnica w postaci dziesięciu krzaków winorośli, jest usytuowana między poletkiem truskawek a malin, jeszcze. Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości winorośl zmieni lokalizację na bardziej godniejszą dla niej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz