środa, 12 sierpnia 2015

SEYVAL BLANC W WAKACYJNEJ KUCHNI – WINO 44 WINNICE DZIEDZIC

Wakacyjna kuchnia rozpieszcza nas. Trwa w pełni sezon na owce i warzyw. Na targu w sklepie znajdziemy dorodne kalafiory, bakłażany,  fasolkę, soczyste pomidory, ogórki, śliwki, morele co dusza wegańska zapragnie, prawdziwy sierpniowy bukiet owocowo – warzywny. Można przebierać, wybierać do woli w nich i witaminizować się na zimę.  A jakie wino można  zaproponować do takiej „zielonej” uczty. W zasadzie wszystkie warzywa lubią białe wytrawne wina, a owoce w zasadzie białe słodkie i czerwone słodkie. 
 
Kiedy w moje kuchni pojawił się kalafior i bakłażan, zrobiłam je w tradycyjny mój sposób. Kalafiora ugotowałam a następnie  zapiekłam w piekarniku z kaparami  pod sosem beszamelowym. Bakłażan przygotowałam a’ la  „Sandwiches” d’Aubergine et Fromage de Chèvre czyli bakłażany przekładane kozim serem, pomidorem i bazylią. Kalafior i bakłażan to taki typ warzyw, które są mdłe w smaku, cała tajemnica w ich smakowaniu tkwi w dodatkach, które tworzą dane danie i oczywiście dla mnie jest ważne wino jakie im będzie towarzyszyć.
Do dwóch moich sierpniowych dań otworzyłam polskiego Seyval Blanca z rocznika 2013, 44Winnice Dziedzic, woj. podkarpackie,  był to prezent od Pani Moniki Dziedzic właścicielki winnicy.
Wina Pani Moniki Dziedzic, miałam okazję już kilka razy próbować i zawsze z przyjemnością czekam na kolejne ich smaków spotkanie. Teraz miałam okazję spróbować wina Seyval Blac z 2013 roku. Wino zbudowane jest w 100% ze szczepu Seyval Blanc i zawiera 8% alkoholu co powoduje, że w upalne sierpniowe dni, takie wino jest  idealne jako aperitif i w zestawieniu z daniami w wakacyjnej kuchni.
Seyval Blanc to szczep winorośli, który jest lubiany i często sadzony w polskich winnicach, ze względu na jego odporność na warunki klimatyczne, trwałość i regularność owocowania. Typowe wina z seyvala cechują świeżość, przyjemna aromatyczność. Dominujące w nim smaki to aromaty cytrusowe zielonych jabłek, ziół.
I taki typ wina z 44 Winnic Dziedzic, sprawdził się doskonale do moich dwóch  wegetariańskich sierpniowych dań. Typ wina i jego żywa owocowa kwasowość  była idealnym kontrapunktem do smaku warzyw takich jak kalafior czy bakłażan.
Sierpień na półmetku, pogoda śliczna, warzywa i owce prosto z drzew i krzaków dostępne na wyciągnięcie ręki, a naszych polskich win mamy coraz więcej do spróbowania, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować naszego narodowego szczepu Seyval Blanc, jeszcze tego lata J Polecam!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz