środa, 30 września 2015

SALON WIN KARPACKICH

Planując urlop, czy tzw. wypad za miasto na weekend, wiele osób wybiera na taki wypoczynek miejsca, które mogą dostarczyć im wiele różnych atrakcji. Są to miejsca, które mają ciekawą historię, piękne okolice, urokliwą przyrodę, lokalne niepowtarzalne smaki. Takimi kryteriami i ja, także się kieruję wybierając miejsca na wypoczynek . Ostatnio  zauważyłam jeszcze, że wybierając  te miejsca, sprawdzam, także obecność w okolicy polskich winnic. Tak, też było w przypadku wizyty w Winnicy Kombornia.  Rymanów Zdrój, gdzie odpoczywałam z rodziną, stał się doskonałą bazą wypadową do Winnicy Kombornia, Dukli, Krosna, miejsc związanych z polskim winiarstwem na terenie Beskidu Niskiego.
 
Winnica Kombornia położona jest na terenie zbytkowego zespołu dworsko-parkowego w Komborni. Jadąc od strony Krosna w kierunku zamku Kamieniec i rezerwatu „Prządki”, w Korczynie skręcając z drogi głównej i kierując się drogowskazami, po 5 km dojedziemy do okazalej bramy Dworu. W Dworze Kombornia znajduje się Salon Win Karpackich.
Salon mieści się w piwnicach dworskich i został stworzony w oparciu o fakt historyczny, dotyczącego handlu węgierskim winem na ziemiach polskich.
„Pierwsze beczki z winem trafiały do Polski z Węgier już w czasach piastowskich. Zacieśnienie kontaktów nastąpiło pod koniec XIV wieku, gdy nad Wisłą rządził król Ludwik Węgierski i utrzymywało się przez czasy jagiellońskie i królów elekcyjnych. Również okres galicyjski, do końca I wojny światowej sprzyjał handlowi przez Karpaty.  Jego schyłek to okres komunizmu, gdy w Polsce zakazano domowej produkcji wina.” Rynek Turystyczny
Wina w Salonie pochodzą z regionów położonych na obszarze Karpat. Obecnie w piwnicach Dworu Kombornia znajdują się wina pochodzące z Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii.
Można tu także znaleźć wina z Polski z Małopolskiego Przełomu Wisły, Podkarpacia, Regionu Sandomierskiego.
 
Kiedy zwiedzałam piwnice Dworu Kambornia, były tutaj obecne wina z winnic:  Winnica Płochockich, Winnica Nowińskich Dwie Granice, 44 Winnice Dziedzic, Winnica Jasiel, Winnica Chodorowa, Nad Dworskim Potokiem, Sztukówka.
 
Goście odwiedzający Salon mogą samodzielnie, według swojego wyboru, przez 60 lub 90 minut degustować wszystkie wina otwarte do degustacji lub skorzystać z programu degustacji komentowanych.  Każdy z odwiedzających Dwór Kombornia nie tylko enoturysta znajdzie coś interesującego dla siebie. Ja w Dworze zwiedziłam Salon, kupiłam wino z Węgier, zrobiłam sesję zdjęciową Salonu i Winnicy Kombornia. Wizytę uważam za udaną i polecam Wszystkim przebywających w tych okolicach na odwiedzenie tego miejsca http://www.dworkombornia.pl/pl/wino-i-czekolada/salon-win-karpackich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz