sobota, 9 stycznia 2016

BIGOS I 14⁰ SECOLO 2013, D.O.C. MONTEPULCIANO D’ABRUZZO, WŁOCHY

Każda pora roku, rządzi się własnymi prawami i w każdej lubimy coś innego jeść i pić. Zima to czas, który dyktuje w kuchni menu bogate w dania wysokoenergetyczne, które zapewnią nam ochronę przed przeziębieniem, grypą czy tzw. zimową chandrą. Do takich dań, pasują też inne wina niż do wiosennych szparagów, pomidorów czy sałat. Wiosną, latem nie mam ochoty np.  na bigos. Kiedy przychodzą chłodniejsze dni, nie mogę się oprzeć, temu daniu i gotuję je kiedy mam smaka na coś rozgrzewającego, sycącego.
Do bigosu jakie można podać wino ? Sprawdziłam polskiego regenta, który swą bogatą owocowością, soczystością, z aksamitnymi garbnikami doskonale sprawdza się w zestawieniu z bigosem. Można się pokusić o stwierdzenie, że to jedno z naszych regionalnych połączeń, dania i wina.
Zima to Święta, choinka i prezenty pod nią. W tym roku pod moją świąteczną choinką znalazłam kilka win, które teraz mam okazję próbować z potrawami w mojej zimowej kuchni. 
Do bigosu, wybrałam jedno z prezentowych win, które było: 14⁰ Secolo 2013, D.O.C. Montepulciano d’Abruzzo, Włochy. Wino ogólnie dostępne. Cena ok. 28,- zł. Dystrybutor Partner Center www.wina.net.pl .
Czerwone wytrawne wino o pięknej błyszczącej rubinowo–czerwonej barwie. Zapach wina to delikatny subtelny aromat dojrzałych soczystych czereśni, wiśni. Na podniebieniu apetyczne, z soczystą kwaśną owocowością, zrównoważone z dobrze zaznaczonymi garbnikami. Wino w połączeniu z bigosem, daniem bogatym w mięso, treściwym w naturalny sposób łączyło się z tą potrawą.
Przed nami jeszcze kilka tygodni z zimową aurą i kilka obiadów z bigosem i kilka do spróbowania świątecznych win, które może spotkają się przy moim zimowym stole. 

2 komentarze:

  1. Jeśli do bigosu poszło czerwone wino to może się nie zgrać, ale jeśli nie, to proponuję kiedyś wypić rieslinga lub silvanera do bigosu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za wiadomość, następnym razem wypróbuję silvanera. Z silvanerem mam bardzo dobre kulinarne doświadczenia. Do bigosu nie dodałam wina. Pozdrawiam,

      Usuń