sobota, 2 stycznia 2016

CZEKOLADA I WINO – SMAKOWE INSPIRACJE


Smakowe inspiracje to niezwykły sklep internetowy www.smakoweinspiracje.pl , który zajmuje się sprzedażą czekolady Original Beans. Czekolady Original Beans posiadają niepowtarzalny smak, który zapewnią naszym zmysłom odrobinę luksusu. Ponadto Firma produkującą tą czekoladę z każdej zakupionej tabliczki czekolady pomaga lokalnym farmerom z Boliwii, Kongo, Ekwadorze i Peru sadzić kolejne drzewa kakaowe. Co ciekawe każda tabliczka posiada na opakowaniu numer indentyfikacyjny, dzięki któremu można online zlokalizować jej pochodzenie. Firma wychodząc naprzeciwko trendom i wyszukanym gustom smakoszy czekolady i wina, posiada specjalne opakowanie, które umożliwia estetyczne dołączenie czekolady do odpowiedniego wina. Przez Firmę  www.smakoweinspiracje.pl, zostałam poproszona o ocenę czekolad w zestawieniu z alkoholem. 

Dobieranie czekolady do wina nie jest może rzeczą łatwą, ale za to daje bardzo dużo możliwości do odkrywania nowych doznań smakowych i jest też zdrowe. Wino i czekolada zawierają bardzo dużo polifenoli – silnych przeciwutleniaczy walczących z wolnymi rodnikami.
 
Original Beans Cru Virunga, to niesamowita ciemna czekolada posiadająca ekscytujący wachlarz smaków. Wytwarzana jest z pierwszego w historii kakaowca pochodzącego z terenów rozciągających się wokół Parku Narodowego Virunga we wschodnim Kongo. Ta organiczna czekolada ma bardzo głęboki smak, pełen intensywnych aromatów wiśni Morello, czarnych porzeczek oraz czarnej herbaty.  
Czekoladę tą zestawiłam z węgierskim czerwonym wytrawnym winem o armacie jeżyn, borówek, o apetycznym smaku, pluszowych garbnikach. W tym zestawieniu czekolada w sposób naturalny łączyła się z winem. Owocowość wina podkreśliła głęboki wiśniowy smak czekolady.
 
Original Beans Esmeraldas Mil, to jedna z najbardziej wyróżniająca się czekolady na świecie. Wytwarzana jest z bardzo unikalnym procesie poprzez zmieszanie nasion kakaowca ze słodkim, szwajcarskim mlekiem. Do produkcji tej czekolady wykorzystywane są nasiona kakowca  Arribica z Ekwadoru, z których zazwyczaj wyrabia się najbardziej intensywne w smaku gorzkie czekolady. Na koniec do czekolady dodaje się szczyptę soli morskiej, co nadaje jej wyrazistości. Zdecydowany gorzki smak oraz wyczuwalne nuty karmelu i wanilii dają idealne połączenie, które pozostaje w pamięci na długo.
Czekoladę Original Beans Esmeraldas Mil zestawiłam z koniakiem, aby subtelność, aksamitność, jedwabistość tej czekolady mogła pokazać swoją całą paletę  na tle szlachetnego alkoholu, jakim jest koniak.
Original Beans Beni Wild Harvest, to czekolada wytwarzana z kakaowców dziko rosnących na Chocolatales (wyspach czekoladowych) w regionie Beni – boliwijskiej Puszczy Amazońskiej. Podczas pory deszczowej doświadczeni zbieracze z plemion Maucaraje i Baures w swoich kanu wyruszają do tylko sobie znanych miejsc by zbierać ziarna. Tereny, po których podróżują są tak duże jak łączne tereny stanów IIIinois  i Indiana. Ziarna są tak delikatne i drobne, że wymagają specjalnie dostosowanych pieców, a niewielu wytwórców czekolady je posiada. Czekolada ma długi finisz, w którym wyczuwalne są nuty czarnej herbaty z miodem, tytoniu i dębiny.     
Czekoladę tą zestawiłam z bułgarskim winem, zbudowanym na bazie szczepu mavrud. Wino o armacie czarnej porzeczki, jeżyn w smaku aksamitne, z soczystą owocowością i subtelną słodyczą  z subtelnymi garbnikami. Taki charakter wina doskonale współgrał z owocowością czekolady i doskonale komponował się z wyszukaną słodyczą czekolady.
 
Original Beans Piura Porcelana – to gorzka czekolada wytwarzana jest z unikalnej odmiany kakaowca o nazwie Porcelana. Kakaowiec swoją nazwę zawdzięcza niezwykle jasnym ziarnom, które są niemal białe. Obecnie występuje u podnóży peruwiańskich Andów. Gatunek ten do niedawna uznawany był za wymarły, jednak dzięki współpracy marki Original Beans z lokalnymi spółkami rolniczymi udało się podjąć intensywne działania na rzecz jego przywrócenia. Czekolada ta charakteryzuje się bardzo złożonym smakiem, w którym miesza się aromat gorzkiej czekolady z wyraźnie zaznaczoną obecnością nut owocowych takich jak morele i limonka. Całość tworzy połączenie bardzo rzadko występujące w czekoladach z tak wysoką zawartością kakao (75%).
Taki typ czekolady zestawiłam z porto, które ze względu na swój styl, dobrze sprawdza się w zestawieniu z czekoladą. Czekolada to wspólna wypadkowa nut gorzkich, słodkich i nic dziwnego, że porto tak doskonale pasuje do gorzkiej czekolady.
Przy dobieraniu alkoholi do czekolad Original Beans kierowałam się sprawdzonymi regułami. Koniak dobrze wypada z czekoladą, porto i czekolada to ponadczasowe połączenie a ciężkość wina musi iść w parze z ciężkością czekolady, aby połączenie się sprawdziło. Pamiętając o tych zasadach, możemy z powodzeniem dobrać odpowiednie wino do smacznej czekolady  www.smakoweinspiracje.pl. Polecam !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz