niedziela, 21 lutego 2016

EGRI BIKAVÉR „TITI” 2013, GÁL TIBOR, WĘGRY I QUINOA BIAŁA

 
Egri Bikavé, „TITI” 2013, Gál Tibor, Węgry w promocyjnej gazetowej cenie 27,99 zł,- / 0,75l w Lidlu.  Czerwone wytrawne wino typowe dla Egeru, regionu winiarskiego Węgier.  Egri Bikavé to wieloszczepowy kupaż takich odmian jak: cabernet franc, kékfrankos, kadarka i syrah. Kolor wina to błyszczący rubinowy kolor. Zapach to ujmujące aromaty, dojrzałych owoców czereśni, czerwonej porzeczki. Na podniebieniu  apetyczne, soczyste, owocowe z przyjemnymi gładkimi garbnikami. Wino eleganckie, zdecydowane, przyjemne, aby w pełni otworzyło się wymaga wcześniejszego napowietrzenia, przelania do karafki. Kulinarnie rekomendacje to dania  z wołowiny, jagnięciny, dziczyzny. Ja zaproponowałam Egri Bikavé, „TITI” 2013, Gál Tibor, Węgry do smażonych wieprzowych pulpecików, kiełków z brokułu, rzodkiewki, oleju lnianego i komosy ryżowej.
„Komosa ryżowa inaczej quinoa inaczej ryż peruwiański, to pseudo zboże, tzn. roślina, która wytwarza bogate w skrobię nasiona, lecz w rzeczywistości nie jest zbożem. Komosa ryżowa pochodzi z Ameryki Południowej, tutaj jej właściwości i wartość jest od wieków są cenione. Quinoa jest bogatym źródłem pełnowartościowego białka, zdrowych kwasów tłuszczowych, a także wielu witamin i składników mineralnych. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Białko komosy ryżowej jako jedno z nielicznych białek roślinnych zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, które nie są syntetyzowane w organizmie i muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Komosa działa antynowotworowy. Quinoa ma lekko słodkawy smak, w kuchni można zastąpić nią ryż, kasze czy ziemniaki i makaron. Może być składnikiem zup, gulaszy czy sałatek, Komosę można wykorzystać również do wypieków ciasteczek czy innych łakoci. Przygotowując ją należy pamiętać, aby dobrze ją wypłukać prze gotowaniem, pieni się podczas gotowania. Gotujemy tradycyjnie jak ryż, tylko krócej tak ok. 10 – 15 min. W proporcji 1:2 (1 szklanka komosy, 2 szklanki wody).” www.poradnikzdrowie.pl
Wino w tym zestawieniu sprawdziło się doskonale i pokazało swoje kulinarne zastosowanie. Słodycz smażonego mięsa zdecydowanie wydobyło na pierwszy plan owocowość i soczystość wina natomiast słodkawy smak komosy ryżowej  doskonale podkreślił właściwości ściągające wina. Wino z potrawą tworzyło bardzo udane i smaczne połączenie. Polecam !!!
Wino do degustacji otrzymałam od Zespołu #LidlPolska. Dziękuję J

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz