poniedziałek, 7 marca 2016

PURCARI 2008, CHARDONNAY, MOŁDAWIA I ZAPIEKANY KURCZAK Z WARZYWAMI

 
„Winiarnia Purcari założona została w 1827 roku przez francuskich i niemieckich osadników w wiosce Purcari w Mołdawi. Już w 1847 roku wina Purcari zdobyły, na lokalnej wystawie rolniczej, pierwszy złoty medal. Następnie w 1878 roku triumfowały na Wystawie Światowej w Paryżu, gdzie zdobyły pierwsze złoto na arenie międzynarodowej. Od tego czasu przez bardzo długo, wina Purcari królowały na stołach monarchów takich jak Jerzy V i królowa Wiktoria czy car Mikołaj II.

Dziś winiarnia Purcari jest niekwestionowanym liderem segmentu win klasy premium w Mołdawi. Od czasu restytucji wina Pucari zdobyły ponad 40 medali na imprezach krajowych i międzynarodowych. Według niedawnych badań MPP Consulting, Purcari zajmuje pierwsze miejsce wśród marek premium na mołdawskim rynku, a jej wartość wyceniana jest na 17 milionów dolarów.

Wyjątkowe terroir – tworzą idealne warunku do uprawy winogron i tworzenia wina o wspaniałych właściwościach. Purcari produkuje zaledwie 500 tysięcy butelek rocznie, skupiając się na jakości wina.
Siedziba Purcari, dla potwierdzenia szlachetnego rodowodu i historii win, wybudowana została w stylu francuskiego château. Przylegające do niej piwnice są najstarsze w Mołdawii – niemal niezmienione od początku XIX wieku. Posiadłość jest dostępna dla turystów, którym oferuje luksusowe pokoje utrzymane w średniowiecznym stylu.” Magazyn WINO


Purcari 2008, Chardonnay, Mołdawia. Białe wytrawne wino zbudowane na bazie szczepu chardonnay. Wino dojrzewało w beczkach z francuskiego dębu co najmniej 12 miesięcy. Kolor wina to intensywny słomkowy kolor. Zapach wina to przyjemny delikatny zapach owoców cytrusowych, dojrzałej pomarańczy z subtelnymi nutami wanilii w tle. Na podniebieniu wino jest apetyczne, soczyste z owocową kwasowością, która doskonale będzie się sprawdzać w połączeniu z jedzeniem. W smaku wino długie z delikatną pikantnością w zakończeniu. Wino doskonale będzie się sprawdzać w połączeniu z tłustym ptactwem, białymi mięsami z białymi sosami.
Ja kieliszek białego Purcari ze szczepu chardonnay połączyłam z kurczakiem zapiekanym z gotowanymi korzennymi warzywami (marchewka, pietruszka, seler) z ananasem pod pierzynką beszamelową na liściach sałaty lodowej i plasterkami pomarańczy. Wino w takim połączeniu sprawdziło się doskonale i pokazało swą wymiarowość. Pieczone mięso kurczaka było doskonałym tłem dla wina, soczysty ananas wydobywał na pierwszy plan soczyste i orzeźwiające, owocowe egzotyczne smaki. Natomiast smak sałaty lodowej wydobywał na pierwszy plan i podkreślał słodkie smaki wina, powstałe dzięki jego dojrzewaniu w dębowych beczkach. Doskonałe wino, które może skusić wielu winomaniaków. Polecam !!!
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz