niedziela, 17 kwietnia 2016

„Italia !!! Wina prosto z Włoch” w sieci sklepów Biedronka - Santoro Chardonnay 2015, IGT Puglia

 
Tej wiosny w sieci sklepów Biedronka od 14.04.2016 do 30.04.2016, lub do wyczerpania zapasów trwa promocja win i smaków włoskich. W ofercie znalazły się wina reprezentujące mniejsze i większe regiony Włoch, m.in.: toskańskie Chianti i Vino Nobile di Montepulciano, umbryjskie Orivieto, apulskie Primitivo i Salice Salentino, abruzyjskie Montepulciano d’Abruzzo oraz wyspiarskie Terre Siciliane i Vermrntino de Sardegna.
W obecnej gazetce w Biedronce: „Italia – Wina prosto z Włoch”, jednym z promocyjnych win jest  wino z regionu Apulia: Santoro Chardonnay 2015, IGT Puglia, Włochy w promocyjnej cenie 14,99 zł/but. 075l.

 
„Region Apulii można podzielić na dwa obszary uprawy winorośli, kreśląc hipotetyczną linię na wysokości miast Brindisi i Tarent.

Tereny położone w części północnej to pagórki i wzgórza, charakteryzujące się umiarkowanym klimatem, który niekiedy -wysoko na płaskowyżu Murge – potrafi być nawet dość chłodny. Powstają tam wina wytrawne o średniej mocy, imponującej nucie owocowej, dobrej kwasowość i szerokim bukiecie. Do produkcji czerwonych win wykorzystuje się zazwyczaj rodzime szczepy Uva di Troia lub Bombino Nero oraz odmiany Montepulciano i Sangiovese. Wina białe powstają głównie z winorośli odmiany Verdeca, choć występują tu też inne szczepy, takie jak Bianco d’Alessano, Malvasia, Trebbiano oraz Bombino Bianco.

Wiodącą apelacją DOC w północnej części Apulii jest obszar Castel del Monte, który cieszy się międzynarodową reputacją. Powstają tam wybitne wina różowe oraz wina czerwone o pełnej budowie, które często z wiekiem nabierają odpowiedniej struktury. Na większości obszarów północnych kładzie się nacisk na wina czerwone produkowane w takich apelacjach DOC jak Rosso Canosa, Rosso Barletta czy Rosso di Cerignola.

Na terenach położonych na północy, tuż za linią łączącą miasta Brindisi i Tarent, dominują wina białe, w szczególności Locorotondo i Martina Franca, pochodzące z doliny Itria, słynnej ze swych charakterystycznych kamiennych budowli ze stożkowym dachem, znanych trulli.

W całym regionie prowadzone są wciąż eksperymenty z wykorzystaniem międzynarodowych odmian winorośli, zarówno jasnych - Chardonnay, Pinot Bianco i Sauvignon, jak i ciemnych -Cabernet, Merlot, Malbec, Pinot Nero i Syrah.

Na południe od linii Brindisi – Tarent leży Półwysep Salentyński, najdalej na wschód wysunięty punkt Włoch, na którym dominują niskie, pofałdowane wzgórza, rozciągające się pomiędzy Adriatykiem a Morzem Jońskim. Choć na Półwyspie Salentyńskim odnotowywane są raczej wysokie temperatury, to jednak nie ma tam skwaru, dzięki morskim prądom oraz lekkim podmuchom wiatru, które przez Morze Adriatyckie docierają tu aż z Bałkanów.

Tradycyjnymi winami Półwyspu Salentyńskiego były zawsze mocne, ciemnoczerwone wina, powstające z winorośli odmiany Primitivo, Negroamaro i Malvasia Nera. Jednak ostatnio pojawia się coraz więcej świeższych win czerwonych i różowych, jak również niespodziewanie jasnych i owocowych win białych.

Wcześnie dojrzewająca odmiana Primitivo di Manduria, typowa dla Półwyspu Salentyńskiego, jest spokrewniona ze szczepem California Zinfandel. W przeszłości Primitivo było wykorzystywane głównie jako wino do domieszek, jednak nowe pokolenie producentów stworzyło trunek, który cechuje wysoka klasa i który w niczym nie ustępuje swemu amerykańskiemu odpowiednikowi.

Wśród wielu apelacji DOC, występujących na Półwyspie Salentyńskim wyróżnia się Salice Salentino, gdzie powstają mocne wina czerwone i wykwintne wina różowe, choć również wina z innych obszarów produkcji, takich jak Squinzano, Brindisi, Alezio i Copertino potrafią zaprezentować wyjątkową klasę.

Obszar Salento IGT obejmuje wiele win czerwonych, znanych często pod indywidualnymi nazwami. Ciekawe są też wytwarzane tu wina białe, w szczególności Chardonnay, choć Półwysep Salentyński słynie również ze swoich kwiatowych win różowych, które plasują się wśród najwybitniejszych win tego rodzaju we Włoszech.”www.smakitalii.pl

 
Santoro Chardonnay 2015, IGT Puglia, Włochy. Białe wytrawne wino zbudowane w 100% ze szczepu chardonnay. Kolor wina to słomkowo-żółty z srebrnymi refleksami. Zapach wina to ujmujący aromat świeżych owoców tropikalnych, cytrusów. W smaku apetyczne, orzeźwiające, mineralne. Wina takiego stylu doskonale sprawdzi się w połączeniu z rybami, makaronem w sosie śmietankowym.
W takiej cenie 14,99 zł/but. doskonałe jako baza do przygotowania wakacyjnych, owocowych drinków czy koktajli. Ja pokusiłam się o przygotowanie drinku na bazie tego wina z kostkami zamrożonej herbaty z kwiatów hibiskusa.
Kiedy dni stają się coraz dłuższe i ciepliejsze  to zaczynamy szukać coraz lżejszych i rześkich pokarmów i napojów a wino Santoro Chardonnay 2015, IGT Puglia, Włochy z sieci sklepów Biedronka jest doskonałą propozycją właśnie takiego napoju. Polecam !!!

Wino do degustacji otrzymałam od właściciela Biedronki – Jeronim Martins Polska S.A. Dziękuję !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz