czwartek, 28 lipca 2016

WYŚMIENITE WINA MORZA ŚRÓDZIEMNEGO W SIECI SKLEPÓW BIEDRONKA


W sieci sklepów Biedronka trwa promocja od 11.07. do 31.07.2016 r., na wina z regionu Morza Śródziemnego. W Portugalii, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Chorwacji czy Grecji w każdym z tych krajów powstają wspaniałe, apetyczne, niezapomniane wina. Każdy kraj regionu Morza Śródziemnego, może się pochwalić swoimi wyjątkowymi, niepowtarzalnymi winami, które powstają z bujnie rosnących i pielęgnowanych winorośli. Każdy z nas ma swoje ulubione kraje winiarskie, regiony, szczepy winorośli z których powstają w jego opinii najlepsze wina. Każdy z nas ma swój smak na wino. Ja dzisiaj zaprezentuje dwa wina z promocyjnej oferty sieci sklepów Biedronka.
 
La Almendrera 2015, D.O. Rueda, Hiszpania w promocyjnej cenie 19,99 zł/but..
Białe wytrawne wino, które powstało z winogron szczepu verdejo. Verdejo to rdzenny szczep winorośli rosnących w Hiszpanii. Swój potencjał ten szczep, najlepiej ujawnia w winach powstających na północy Hiszpanii w apelacji D.O. Rueda. Można powiedzieć, że verdejo to synonim apelacji D.O. Rueda. Wina ze szczepu verdejo, są bardzo aromatyczne, pachnące cytrusami, agrestem, ziołami o bardzo dobrze zaznaczonej kwasowości. Kiedy kieliszek białego verdejo wina LA Almendrera, postawiłam koło bukietu słoneczników, miałam nie lada problem, aby zdecydować co bardziej pachnie. Kieliszek wina czy bukiet słoneczników, a jak sami wiecie zapach kwiatów słonecznika, potrafi zawrócić w głowie taki jest zdecydowany i ujmujący. 
A wracając do białego wina - La Almendrera 2015, D.O. Rueda, Hiszpania to białe wytrawne wino o barwie jasnej słomki z srebrnymi refleksami. Zapach wina tak, jak na rasowe verdejo przystało, intensywny, świeży, orzeźwiający z nutami cytrusów, agrestu. W smaku, wino jest apetyczne, soczyste z dobrze zaznaczoną kwasowością. Odpowiedni schłodzone, idealnie sprawdzi się jako aperitif, jak także do sałatek na bazie pomidorów, sera typu feta. Ja mój kieliszek schłodzonego verdejo, podałam do młodych gotowanych ziemniaków z koperkiem i młodej gotowanej kapusty z domowym przecierem pomidorowym i kawałkami kiełbasy. Polecam!!!!
 
Drugim winem, które potrafi zachwycić jest wino z Portugalii z regionu Alentejo.
Marquês de Borba 2015, D.O.C. Alentejo, Portugalia w promocyjnej cenie 29,99 zł/but.. Wino pochodzi z regionu Alentejo, który leży w południowej części kraju i obejmuje 1/3 powierzchni kraju. Jest to główny obszar rolniczy (uprawia się: pszenicę, dąb korkowy, oliwki, winorośl). Region można podzielić na dwie części: Alto Alentejo i  Baixo Alentejo.  Wino Marquês de Borba 2015, D.O.C. Alenejo, powstało na bazie trzech szczepów winorośli: arinto, antã vaz i viognier. Te trzy szczepy winorośli (arinto, antã vaz i viognier) to najczęściej  uprawiane szczepy w tym regionie i z nich produkuje się białe wina w Alentejo. Zazwyczaj są to białe wina, które charakteryzują się małą aromatycznością, niską kwasowością o średniej budowie i dość dużej zawartości alkoholu. W przypadku Marquês de Borba 2015, D.O.C. Alentejo, Portugalia to białe wytrawne wino o jasnej słomkowej barwie z błyszczącymi refleksami. Zapach wina to subtelne aromaty, świeżych jabłek, brzoskwiń. Na podniebieniu apetyczne, soczyste z łagodną owocową kwasowością. Doskonale do dan na bazie ryb, drobiu. Ja mój kieliszek świeżego białego wina z południa Portugalii zestawiłam z racuszkami z kapusty, pietruszki i koperku. Polecam!!!!
Właścicielem winnicy z którego pochodzi wino Marquês de Borba 2015, D.O.C. Alentejo, jest João Portugal Ramos, który zasłynął jako konsultant enolog. W 1990 roku rozpoczął sadzenie krzewów winnych nieopodal leżącego w regionie Alentejo miasta Estremoz, gdzie mieszka, a następnie rozszerzył swoją działalność na inne portugalskie regiony winiarskie.   
Wina do degustacji otrzymałam od właściciela Biedronki – Jeronim Martins Polska S.A. Dziękuję !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz