środa, 24 sierpnia 2016

VIÑO CONO SUR CHARDONNAY BICICLETA I SMAŻONE ZIELONE POMIDORY

Z roku na rok wzrasta nasza świadomość nie tylko tego, co jemy, ale także tego co pijemy. Coraz większa świadomość jedzenia i picia powoduje, że wybieramy produkty ekologiczne, przyjazne środowisku. Taki trend ekologiczny też istnieje, wśród konsumentów win. Konsumenci wina, zainteresowani zdrowym stylem życia, szukają wśród ofert win, win z upraw ekologicznych i biologicznych. Gdzie produkcja wina odbywa się z ograniczona ilością stosowanych środków ochrony roślin, winnice otoczone są większą opieką fitosanitarną.  Taki styl win reprezentują m.in. chilijskie Viña Cono Sur, dostępne w ofercie sprzedaży firmy TiM S.A. www.tim-wina.com.pl. . W ofercie Viña Cono Sur znajduje się linia Viña Cono Sur Bicicleta, której znakiem rozpoznawalnym jest rower, którym m.in. poruszają się pracownicy winnicy. Rower to dla wielu z nas,  symbol zdrowego stylu życia, poszanowania dla środowiska i własnego zdrowia. Taki ekologiczny styl produkcji wina i przyjazna środowisku filozofia producenta Concha y Toro, z pewnością miała wpływ na to, że Viña  Cono Sur Bicicleta stały się oficjalnym winem Tour De France 2016.

 

Viña  Cono Sur powstają od 1993 roku, na 300 hektarach chilijskiej ziemi, leżącej w Dolinie Colchagua oddalonej o 180 km od Santiago. Chile to specyficzny kraj,  który rozciąga na obszarze 6,5 tysiąca linii brzegowej z północy na południe. Taka topografia kraju spowodowała, że w Chile występuje kilka stref klimatycznych, co w winiarstwie przekłada się na możliwość produkcji win o różnej stylizacji i jakości. W Chile dominują wielopowierzchniowe przedsięwzięcia – kilkusethektarowe winnice, chociaż  nie brak też przedsięwzięć znacznie mniejszych, butikowych, nastawionych na autorski styl win i bardziej wyrafinowaną jakość. Linia Viña  Cono Sur Bicicleta posiada 11 etykiet z tego 9 jest już obecnych na naszym polskim rynku. Wina Cono Sur są ogólnie dostępne i z łatwością je można spotkać w większości marketowych półkach w cenie poniżej 30 zł./but.. Jednym z najbardziej popularnych win serii Viña Cono Sur Bicicleta jest wino ze szczepu chardonnay.
 
Viña Cono Sur Bicicleta, Chardonnay 2015, Chile – to białe wytrawne wino o jasno-słomkowej barwie z błyszczącymi refleksami. Aromat wina to ujmujący, finezyjny koszyk pachnących owoców: cytrusy, ananas, mango, brzoskwinie, białe śliwki z akcentami zapachu białych kwiatów. W smaku wino apetyczne, soczyste, rześkie, krągłe z jedwabistym charakterem. Znakomicie pije się samo, jak także doskonałe w połączeniu z różnego rodzaju owocami morza, delikatnym drobiem, białym mięsem, rybami. Ja pokusiłam się o zestawienie tego klasycznego niebeczkowanego chilijskiego chardonnay z smażonymi zielonymi pomidorami z ziołami.  Smak zielonych smażonych pomidorów ma bardzo oryginalny, apetyczny słodko-kwaskowy charakter. Taki smak dania doskonale współgrał ze stylem wina. Słodko- kwaśny smak, tak przygotowanych pomidorów doskonale wydobywał mineralność wina i pokazywał jego wielkowymiarowość . Wino pite samo pięknie prezentuje swój owocowy charakter w przypadku zestawienia z takim daniem jak smażone zielone pomidory ujawnia swą mineralność. Polecam!!! Jeżeli jeszcze nie piliście Viña Cono Sur Chardonnay to szczególnie polecam spróbować z sezonowymi smażonymi pomidorami, jest to bardzo ciekawe połączenie!!! Na zdrowie!!!

 

Wino do degustacji otrzymałam od Firmy TiM S.A. www.tim-wina.com.pl  Dziękuję !!!

2 komentarze:

 1. Wspaniałości podajesz!
  I świetnie o winie piszesz.
  Smakuję...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Aniu! Jest mi tym bardziej miło, że pochwała płynie spod Twojego Pióra! :)

   Usuń