środa, 5 października 2016

Portugalskie wina z regionu Alentejo w sieci sklepów Biedronka

W sieci sklepów Biedronka już tylko do soboty trwa promocyjna na  wina z Portugalii. Oferta obowiązuje od 19.09.2016 do 9.10.2016 r. lub do wyczerpania zapasów. Jednym z win z obecnej oferty, które może nas skusić w ten jesienny czas jest wino z regionu Alentejo.
Na początek, w krótkim skrócie z materiałów promocyjnych z gazetki Biedronki o Alentejo.
„Ogromna popularność win z Alentejo sprawiła, że w kierunku tego płaskiego, równego regionu swoje oczy zwraca cały winiarski świat.
Położone na południu kraju Alentejo charakteryzuje się ciepłym klimatem. Słońce świeci tu prawie cały rok, a temperatura latem osiąga 40°C. Ten malowniczy region jest słabo zaludniony. Panuje opinia, że zamieszkujący go ludzie mają dystans do siebie i do świata, nigdy się nie śpieszą i są zawsze uśmiechnięci. Przyjęło się, że stolica Górnego Alentejo jest Évora, a Dolnego – miasteczko Beja. Winnice prawie zawsze zajmują tu łagodne wzgórza. Wyjątkiem jest chłodniejsza, leżąca na północy strefa Portalegra, gdzie winorośle sadzi się na terenach położonych wyżej nad poziomem morza, na nieco bardziej stromych wzgórzach.
W ramach Alentejo wydzielono 8 apelacji (DOC). Największa jest Reguengos, a pozostałe to: Borba, Redondo, Vidigueria, Évora, Granja-Amareleja, Portalegre i Moura.
Najpopularniejsze w regionie białe szczepy to: roupeiro, antão vaz i arinto. Produkowane z nich wina są zazwyczaj żywe, pachną dojrzałymi owocami, niekiedy tropikalnymi, mają subtelny smak i lekką kwasowość. Wśród czerwonych szczepów dominują: trincadeira, aragonez, castelão i alicante buschet, z których powstają wina o intensywnym aromacie przypominającym dojrzałe leśne owoce, a także delikatnych i harmonijnych taninach.”
Reguengos, DOC Alentejo, Portugalia. Czerwone wytrawne wino zbudowane na bazie trzech szczepów winorośli: trincadeira, aragonez, castelão. Zapach wina to delikatne aromaty czerwonych owoców jak jeżyny, czarna porzeczka. W smaku wino apetyczne, ujmujące, soczyste o miękkich taninach i przyjemnym dość długim zakończeniu. Wino doskonałe do pieczonych mięs, wędlin, serów. Polecam!!!
Wino do degustacji otrzymałam od właściciela Biedronki – Jeronim Martins Polska S.A. Dziękuję !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz