sobota, 1 października 2016

Vinho Verde w sieci sklepów Biedronka

W sieci sklepów Biedronka trwa kolejna promocyjna odsłona win z Portugalii. Oferta obowiązuje od 19.09.2016 do 9.10.2016 r. lub do wyczerpania zapasów.  Jak na Portugalię przystało, gazetkę otwierają „zielone wina” czyli Vinho Verde. 
Słowem wstępnym o tym winie i regionie z którego pochodzi z materiałów promocyjnych sieci sklepów Biedronka.
"Vinho Verde pochodzi z regionu Minho, który leży na północnym-zachodzie Portugalii i uważany jest za jeden z najbardziej malowniczych obszarów kraju. Mówi się, że to „amfiteatr skierowany ku morzu”. Zielone pejzaże, łagodny klimat, wyjątkowej urody zabytkowe uliczki tutejszych miasteczek – to wszystko zdaje się być zamknięte w butelkach orzeźwiających i aromatycznych Vinhos Verdes.


Nazwa Vinho Verde – dosłownie oznacza „zielone wino” i odnosi się nie tyle do barwy win, ale raczej do świeżości i młodości tego wina.
Vinhos Verdes zostało wydzielone jako region winiarski w 1908 roku. Ze względu na dużą ilość opadów, winogrona dojrzewają tu trudniej niż w innych zakątkach kraju. Powolnemu dojrzewaniu gron sprzyjają też ciepłe lata i łagodne zimy bez dużych wahań temperatur. Dzięki temu wina z tego regionu charakteryzują się intensywniejszym aromatem i wyższą, ożywczą kwasowością. Najpopularniejsze są białe Vinho Verde, produkowane ze szczepu winorośli: alvarinho, loureiro, trajadura, avesso, arinto i azal. Przeważająca większość to wina zbudowane na bazie kilku odmian winorośli. Są jednak wyjątki – najciekawsze Vinhos Verdes powstają wyłączenie ze szczepów: alvarinho i loureiro.
Białe Vinhos Verdes mają zwykle cytrusowy, czasami kwiatowy aromat i dość wyraźną kwasowość, co dodaje im świeżości. Niektóre bardzo delikatnie musują. W Minho produkuje się także różowe i czerwone Vinhos Verdes jednak są one mniej znane."
Jednym z promocyjnych Vinhos Verdes w obecnej gazetce win w sieci sklepów Biedronka jest:
Pingo Doce Loureira, DOC Vinho Verde, Portugalia w promocyjnej cenie 12,99 zł./but.. Białe wytrawne wino zbudowane na bazie jednego szczepu winorośli – loureiro. Kolor wina słomkowy z zielonymi refleksami. Zapach wina to delikatne subtelne akcenty cytrusów i mięty. W smaku wino jest świeże, orzeźwiające z odrobiną słodyczy w finiszu. Wino doskonale sprawdzi się w zestawieniu z makaronami w sosach śmietanowych, ryb czy sałatek. Polecam!!!

 

Wino do degustacji otrzymałam od właściciela Biedronki – Jeronim Martins Polska S.A. Dziękuję !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz