niedziela, 28 stycznia 2018

Spotkanie Spotkaniówki na Święcie Młodego Wina – Sandomierz 2017!!!

Winnice Spotkaniówkę miałam okazję poznać na Święcie Młodego Wina w Sandomierzu w listopadzie 2017 roku. Tradycją sandomierskiego świętowania są degustacje wina w lokalnych restauracjach Sandomierza, gdzie podczas próbowania młodego wina można zamówić danie z  menu lokalu, specjalnie  przygotowanego  na tą okazję.  Winnica Spotkaniówka swoje wina prezentowała w zabytkowych wnętrzach restauracji Hotelu „Flisak” w centrum Starego Miasta położonego na szlaku zabytków Sandomierza . Dla wielu miłośników polskiego wina,  to święto   to niepowtarzalna okazja do poznania nie tylko zapowiedzi jakości win z młodego rocznika, ale także często okazja do spróbowania  już dojrzałych, ułożonych win danej winnicy, rozmowy i spotkania z winiarzami. Co roku z wielką niecierpliwością czekam na listopad i święto wina w Sandomierzu, aby móc  spotkać się z już dobrze mi znanymi winnicami, a także poznać nowe, dowiedzieć się o polskich debiutach winiarskich, których z roku na rok przybywa na winiarskiej mapie Polski. Winnica Spotkaniówka, pana Krzysztofa Kotowicza i jego żony Grażyny Barć to nie debiut, lecz już w pełni dojrzała winnica z określonym typem, charakterem i świetnym stylem prezentowanych win.

Winnica Spotkaniówka swoje narodziny datuje na 2006 roku, kiedy to właściciele winnicy przekonani przez sąsiada, autentycznego hrabiego z poznańskiego o idealnych panujących tutaj warunkach pod uprawę winorośli, wzięli udział w programie „Podkarpackie Winnice”. Winnica  położona jest w miejscowości Połomia na terenie Podgórza Strzyżowsko-Dynowskiego. Obecnie winnica to powierzchnia 1,02 h z nasadzonymi pięcioma odmianami winorośli: bianci, seyval blanc, hibernala, ronda i regenta.  Wina z Winnicy Spotkaniówka mogą się już pochwalić wieloma sukcesami, jeden z największych to „wielki złoty medal” (Double Gold Medal) na międzynarodowym konkursie „Muvina” w Preszowie na Słowacji dla likierowego wina Hibernal 2009. Oceniano je zgodnie z nową punktacją  Międzynarodowego Biura Winorośli i Wina (OIV). W Polsce wiele razy nagradzane na konkursach ENO EXPO czy też GALICJA VITIS.  

W winnicy powstają wina spokojne, musujące i likierowe. W dobrych latach winnica osiąga 4 000 litrów wina , co daje 5 500 butelek tego niezwykłego trunku jakim jest wino. Jak to mawiał król Edward VII i z dumą  przekazywane przez Winnicę Spotkaniówkę, że „ wino, które z ich winnicy wychodzi nie tylko się pije. Wino się wącha, obserwuje, podziwia, smakuje, sączy, delektuje i o winie się mówi”.  Ja tylko mogę dodać, że dobrze też się fotografują!!! J


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz