sobota, 15 sierpnia 2020

WINO NA BEZLUDNĄ WYSPE



Ostatnio projektowo trochę „siedzę”  w Chile  i może dlatego zamarzyło mi się coś do degustacji z tego regionu winiarskiego. Trochę pobuszowałam w moich starych zapasach z czasów kiedy Biedronka wysyłała wina do degustacji –  i udało mi się wyszperać  butelkę białego wina z dobrze notowanej winiarni Luis Felipe Edwards Leyda  w Chile.  Luis Felipe Edwards Leyda Family Selection Sauvignon Blanc Gran Reserva 2016 to białe wytrawne wino ze szczepu  sauvignon blanc. Jest to wino które  można powiedzieć, że oddaje styl win chilijskich ze szczepu sauvignon blanc – jest  lekkie z prostą strukturą, chropowate  z dobrze wyczuwalnymi nutami liści czarnej porzeczki, pokrzywy jednak z dość dobrze zaznaczonym  owocowym charakterem  z nutami brzoskwini czy moreli. W tym przypadku dość spora kwasowość i bardzo fajna soczysta owocowość powoduje, że wino dla mnie jest ciekawe.

Jeszcze tak dla przypomnienia dla chętnych kilka słów o szczepie sauvignon blanc. Ktoś kiedyś powiedział, że ten szczep jest jego ulubionym szczepem i faworytem na bezludna wyspę. Powiem wam, że  ja też chętnie  zgodzę z tym wyborem i jeszcze poza winem oczywiście dorzucę, że na moją bezludną wyspę zabrałabym tez literaturę Mroza.  W dniu codziennym czasem trudno znaleźć czas na spokojną chwilę i na kieliszek wina i książkę szczególnie w lecie a bezludna wyspa może to byłoby dobre miejsce na uzupełnienie niezdegustowanych win i oczekujących książek do przeczytania J Ale, ale wracając do tematu winiarskiego i szczepu sauvignon blanc to tak: sauvignon blanc tak jak chardonnay wywodzi się z Francji i związany jest z dwoma tamtejszymi regionami: Doliną Loary   i Bordeaux. Regiony te charakteryzują się w odmiennym stylu produkcji i interpretacji tego szczepu. Dolina Loary to sauvignon blanc agretowy, trawiasty, grejfrutowy zazwyczaj produkowany  bez mieszania z innymi szczepami i bez przechowywania w beczce. Natomiast w Bordeaux sauvignon blanc jest mieszany najczęściej z semillon czasem też z muscadelle i zazwyczaj i w tym przypadku dobrze im robi przechowywanie w dębowej beczce. Wina  przechowywane jakiś czas w beczce zyskują na bogatszym smaku, pełniejszej strukturze, smak ich staje się bardziej ziemisty i słodko cytrusowy.  Jednak sauvignon blanc to królestwo i można powiedzieć druga ojczyzna i doskonały styl ich w Nowej Zelandii. Sauvignon blanc z Nowej Zelandii to bardzo popularne i bardzo dobrze znana wina na całym świecie. Jeżeli chcecie zasmakować fajnych, stylowych win właśnie z tego szczepu polecam ten kraj a w szczególności region Marlborouhg i Hawkes Bay Nowa Zelandia warto poszukać i spróbować.  Poza Europą warto jeszcze zwrócić uwagę na sauvignon blanc z Republiki Południowej Afryki i oczywiście z Kalifornii.

A jak tak projektowo jestem w Chile to może trochę o winiarstwie w Chile – jak to było w tym przemysłem winiarskim w tym kraju. Winiarstwo w Chile rozpoczęło swoją  działalność w połowie XIX wieku, kiedy parę zamożnych, światowych Chilijczyków zainwestowało swoje  kapitały w ziemie i winnice w pobliżu Santiago. Uprawianymi białymi szczepami winorośli były szczepy charakterystyczne dla regionu Francji Bordeaux: sauvignon blanc i semillion. Od początku były plany i chęci robienia wina w stylu bordowskim, jednak cała machina ruszyła z miejsca kiedy w 1980 roku, rodzina Rotszyldów – właściciele „Bordeaux Château Lafite Rotschild”, zainwestowała w winiarstwo chilijskie i dziś kiedy spojrzymy na półki sklepowe z winem z Chile to zauważymy, że jest spory wybór wina z tego kraju i też nie trudno zauważyć  jest to jeden z lepiej sprzedawanych winiarskich krajów, gdzie jakość do ceny jest bardzo dobra. Z regionów winiarskich w Chile które  można polecić do spróbowania to: Dolina Aconcagui, Casablanki, Maipo, Rapel, Colchagua, Maule. Curicó. Kiedy patrzymy na wina z Chile to zawsze też pojawia się w tych rozmowach szczep Carménère, ale to już temat na kolejny wpis.  

Mam nadzieję, że tą moja notatką  narobiłam Wam trochę smaku na sauvignon blanc i wina z Chile J Jak tak – to na zdrowie!!! J

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz