czwartek, 30 grudnia 2021

CRIBARI – WHIAT ROSATO WINO MSZALNE

 

Lubię, każdą butelkę wina, która trafia w moje ręce i do mojego  kieliszka. Zawsze jest to czas na przyjemność odkrywania wina nie tylko jego smaku, ale historii która jest zapisana i niesie ze sobą każde wino.

Dziś krótka notatka o winie, które dostałam w prezencie na Święta J

Wino białe słodkie (Chardonnay, French Colombard, Chenin Blanc), mszalne wyprodukowane zgodnie z zarządzeniem dotyczącym użycia wina do celebracji Eucharystii przez zaprzysiężonego winiarza. Posiada certyfikat wydawany przez Bp. Fresno oraz Bp. Radomia. Wino zostało wyprodukowane i zabutelkowane przez CRIBARI VINEYARDS, LOS ANGELES, U.S.A..

Wino zostało wypudrowane zgodnie z  KONGEREGACJĄ KULTU BOŻEGO I DYSCYPLINY SAKRAMENTÓW  tzn., że w przypadku wina, to:

(…)

b) “Wino, jakiego używa się przy sprawowaniu Najświętszej Ofiary eucharystycznej, powinno być naturalne, z winogron, czyste i nie zepsute, bez domieszki obcych substancji. […] Z troskliwością należy dbać, aby wino przeznaczone do Eucharystii było przechowywane w doskonałym stanie i nie skwaśniało. Absolutnie zakazuje się używania wina, którego prawdziwość i pochodzenie byłyby wątpliwe: Kościół bowiem wymaga pewności, jeśli chodzi o warunki konieczne do ważności sakramentów. Żaden pretekst nie może usprawiedliwić użycia jakichkolwiek innych napojów, które nie stanowią ważnej materii”

(…)

4. Kongregacja Nauki Wiary w Liście okólnym do Przewodniczących Konferencji Biskupów na temat użycia chleba z niewielką zawartością glutenu i moszczu jako materii eucharystycznej (24.07.2003, Prot. N. 89/78–17498), przedstawiła normy dotyczące osób, które z rożnych, poważnych powodów nie mogą spożyć chleba i wina używanych zwyczajowo do Mszy Świętej:

(…)

b) “Moszcz, to znaczy sok winny, tak świeży jak przechowywany, zatrzymując jego fermentację przez procesy, które nie zmieniają jego istoty (np. zamrożenie), jest materią eucharystyczną ważną” (A. 3).

(…)

6. Ci, którzy wypiekają chleb i produkują wino dla celebracji powinni mieć świadomość, że owoc ich pracy przeznaczony jest dla Ofiary Eucharystycznej, stąd wymaga się od nich uczciwości, odpowiedzialności i kompetencji.6. Ci, którzy wypiekają chleb i produkują wino dla celebracji powinni mieć świadomość, że owoc ich pracy przeznaczony jest dla Ofiary Eucharystycznej, stąd wymaga się od nich uczciwości, odpowiedzialności i kompetencji.

(źródłohttps://www.vatican.va/roman_curia/congregations/ccdds/documents/rc_con_ccdds_doc_20170615_lettera-su-pane-vino-eucaristia_pl.html).

Wino w historii chrześcijaństwa jest bardzo ważne, wspominane jest 450 razy w Biblii. Wino z Kany jako pierwszy cud Jezusa pojawia się na początku progu  życia publicznego Jezusa i na końcu po trzech latach ogłoszenia Jego orędzia, jako wino w Ostatniej Wieczerzy.

Wino  w chrześcijaństwie jest bardzo cenione, święcenie wina pojawił się Kościele już w XIII w.

Każdego roku w liturgiczne wspomnienie św. Jana Apostoła, które przypada 27 grudnia, w wielu naszych kościołach praktykowany jest zwyczaj błogosławieństwa wina. W tym dniu każdy wierny, który przyniesie do kościoła wino, może je poświęcić. Pobłogosławiony trunek ma zachować ludzi od pragnienia, zachować zdrowie i chronić przed zatruciami.

Pobłogosławione wino niesie ze sobą piękne znaczenia: jest znakiem łaski Bożej, symbolem miłości i drogowskazem do udziału w Eucharystii – uczcie Ciała i Krwi Chrystusa, obecnego w znaku chleba oraz wina.

Picie pobłogosławionego wina może być dla nas dobrą okazją, by przypomnieć sobie postać św. Jana jako Apostoła Miłości – jemu to zawdzięczamy piękną odpowiedź na pytanie, kim jest Bóg. „Bóg jest miłością”.

(źródłohttps://stacja7.pl/swieci/wino-swietego-jana/?gclid=EAIaIQobChMIlJnyuN-k9QIV70CRBR3OawqwEAAYASAAEgL-L_D_BwE )

Jakość i smak wina CRIBARI może być potwierdzeniem mądrości o winie z przypowieści o cudzie w Kanie Galilejskiej i potwierdzeniem litery i duchowi Kany.

Pijąc to wino z pewnością nie będziemy się wykrzywiać Panu J  Polecam!!! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz