niedziela, 28 lipca 2013

Confiture de vieux garçon – “konfitury starego kawalera”

Jest to stary francuski termin degustacyjny, którym zwykło określać się wina, które są bardzo intensywne, skoncentrowane,  w charakterze właśnie konfitur.
Jednak sposób przygotowania tej  "francuskiej konfitury" bardziej przypomina produkcję nalewki z letnich owoców niż przygotowanie klasycznej konfitury. W każdym dobrze szanującym się francuskim domu jest duży słój do którego trafiają stopniowo sezonowe owoce, każda partia owoców jest zalewana alkoholem i szczelnie zakręcana w słoju. Gdy tylko pojawią się następne owoce lata, słój jest odkręcany i dopełniany następną partią i zalewany alkoholem i tak mniej więcej po roku powstaje -  confiture de vieux garçon.
www.coreyhardcastlephotography.ca
Apothic Red 2011, Kalifornia jest właśnie takim winem, które można określić confiture de vieux garçon.
Czerwone wino, które powstało z połączenia czterech flagowych szczepów winiarskich: zinfandel, merlot, syrah, cabernet sauvignon. Kolor intensywny czerwony wpadające w odcienie czerni jednak jeszcze i ciągle z dobrze zauważalnymi odcieniami fioletu w pierścieniu wina.
Pierwszy nos wina, przed zamieszaniem go w kieliszku to pełna dyskrecja, elegancja i indywidualność w całym tego słowa znaczeniu z odrobiną dominacji zapachowej właściwej szczepu: zinfandel (rozgrzane słońcem urodzajna ziemia, odrobina słodkiej czekolady w tle i wanilia). Drugi nos po zamieszaniu wina w kieliszku i pozwolenie mu, aby okrzepło po otwarciu wtedy to zaczyna nabierać wyraźnych nut zapachowych charakterystycznych dla typologii szczepu: cabernet sauvignon (czarna porzeczka, jeżyny).
Degustacja węchowa jest tak bogata i szczodra, że nie można doczekać się degustacji smakowej.
Pierwszy łyk to mocne zdecydowane uderzenie  słodyczy owocu.
Drugi i każdy kolejny łyk to rozwój i ewolucja od słodkości, miękkości i tłustości wynikającego z obecności w blendzie merlota do chrupiących, soczystych i mięsistych garbników charakterystycznych dla win ze szczepu zinfandel a finisz wina to pikantność i zadziorność syraha a nad tym wszystkim czuwa zdecydowany cabernet sauvignon.
Jest to wino, które zachwyca i rozwija się z każdym kolejnym łykiem jednak może zrazić do siebie winomaniaków, którzy gustują w winach bardziej subtelniejszych i eterycznych jak np. klasyczne Bordeaux.
Wino zestawiłabym z deserami np. z tortem czekoladowym czy z gorzką czekoladą.
Polecam!!!:)
Dostępne w Makro C&C, w cenie około 45 zł.


P.S. Wino dodatkowo posiada magiczną moc „rozwiązywania języków”:), każda osoba, z którą  degustowałam wino opowiedziała mi jedną historię ze swojego życia, ale to już może tekst na inny wpis:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz