sobota, 14 września 2013

Jesienny koncert na pancakes i białe wino

Za naszymi oknami już pada chłodny deszcz, „na piecu skrzypce stroi świerszcz, dziewczyny płaczą, że…” a  strachy na wróble znikają z pól , to już znak, że idzie jesień.  Na naszych stołach coraz częściej pojawiają się dary jesieni. Zainspirowana tą porą roku i przepisem na pancakes z ziemniaków i cukinii jednego z szefów kuchni warszawskiej  restauracji, przygotowałam je w domowych warunkach:)
Pancakes wyszły przepysznie, brakowało im tylko towarzystwa wina. Do tego dania wybrałam: Élio 2012, AOC Languedoc, Francja. Dostępne wyłącznie w Makro C&C w cenie około 20 zł.
Prostolinijne białe wytrawne wino, które doskonale pasuje do jedzenia. Zbudowane na bazie dwóch szczepów: grenache i vermentino. Kolor wina to jasna słomka z srebrnymi refleksami, nos elegancki,  z ujmującymi zapachami świeżych cytrusów, jabłek. Na podniebieniu apetyczne, soczyste z charakterystycznym mineralnym nerwem dla białych młodych win, który jest doskonałym tłem dla takiego typu potrawy. Wino w połączeniu z smażonymi ziemniakami i cukinią ujawnia swe ukryte owocowe nuty i staje się przez to bardziej miękkie i subtelniejsze. Takie wino doskonale współgra ze smażonymi warzywami nadając im lekkości nie tracąc przy tym swojej indywidualności.
Na zdrowie!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz