czwartek, 14 listopada 2013

Kolacja z wyborem polskich win – Gość Specjalny Hugh Johnson

12 listopada 2013 roku w ramach nadania tytułu: Człowiek Roku http://czaswina.pl/kategoria/czlowiek-roku przez Magazyn Czas Wina. W Dworze Sieraków pod Krakowem odbyła się kameralna kolacja z udziałem Hugh Johnsona, gdzie królowały polskie wina. Miałam to szczęście, uczestniczyć w tej kolacji i o tym spotkaniu kilka słów.
Aperitif – Riesling 2012, Stara Winna Góra
Białe wytrawne wino. Orzeźwiające, apetyczne, pije się z wielka przyjemnością.
Pierwsza przystawka
Sandacz z Jeziora Dobczyckiego wędzony w dymie z owocowych drzew podany z owocowym vinegretem.
Druga przystawka
Móżdżek na grzance
Do przystawek zostały podane dwa wina:
Blanc 2012, Winnice Wzgórz Trzebnickich
Białe wytrawne wino na bazie szczepu chardonnay. Rześkie z elegancką aromatycznością i przyjemną krzemową kwasowością w połączeniu z przystawkami troszeczkę się kłóciło, natomiast Solaris 2012, Winnica Kresy
To było idealne zestawienie. Na nosie aromatyczne z akcentami słodkich owoców, na podniebieniu tłuste, ekstraktywne z ujmującym tostowym charakterem w tle. Taki styl wina, doskonale podkreślał charakter dań. Doskonałe wino, które w połączeniu z przystawkami pokazywało swój potencjał w łączeniu go z jedzeniem.
Kolejne degustowane wina:
Hibia 2012, Winnica Płochockich
Białe wytrawne wino, zbudowane na bazie dwóch szczepów. Na nosie aromatyczne, eleganckie z owocowymi nutami. Na podniebieniu tłuste, ekstraktywne, z przyjemnym jedwabnym zakończeniem. Wino uzyskało brązowy medal podczas targów Enoexpo 2012.
Seyval Blanc 2012, Winnica Srebrna Góra
Białe wytrawne wino o intensywnym żółtym kolorze. Na nosie dobrze wyczuwalne aromaty gruszek, jabłek z zachowaną linią jesiennego sadu. Na podniebieniu ułożone, apetyczne z intrygującą, doskonale wkomponowaną słonością. Pije się je z wielką przyjemnością.
Danie główne
Gęś pieczona, faszerowana kaszą gryczaną podana z pieczonymi burakami
I rozpoczęła się degustacja czerwonych win:
Cabernet Cortis 2012, Winnica Srebrna Góra
Czerwone wytrawne wino zbudowane na bazie szczepu: cabernet cortis. Na nosie przyjemne, dyskretne owocowe aromaty. Na podniebieniu zachwyca i cieszy, że to nasze, polskie. Doskonałe ściągające garbniki, które zdradzają potencjał wina i zapowiadają jego dalszy rozwój w przyszłości. Wino, które potrafi zaczarować na długo.
Regelt 2012, Winnica na Jarem
http://teoriawina.blogspot.com/2013/11/wino-z-winnicy-nad-jarem-na-kolacji.html

Regent 2012, Winnica Witanowice
Czerwone wytrawne wino, nos owocowy z przyjemną czarną porzeczką w głównych aromatycznych  nutach wina. Na podniebieniu apetyczne, z gładkimi aksamitnymi garbnikami i przyjemnie zaznaczoną kwasowością, która nadaje temu winu szyku i stylu.
Rondo 2009, Winnica Pałac MierzęcinCzerwone wytrawne wino. Nos stonowany, otwiera się powoli, jednak warto na niego zaczekać. Gdy damy mu czas, pięknie zakwitnie aromatami czereśni, nutami wanilii. Na podniebieniu apetyczne, zrównoważone. Jedno z tych win, które zapada w pamięć.
A na deser
Polskie sery dojrzewające i domowa tarta kajmakowa w połączeniu z Likierowym Cuvée 2009, Winnica Golesz.  Białe likierowe wino w kolorze płynnego złota z ujmującymi miodowymi aromatami. Na podniebieniu doskonała równowaga słodyczy do obecnej kwasowości w tym winie. W zestawieniu z podanymi deserami tworzyło doskonałą całość i wieńczyło uroczystość kolacji i wyjątkowość tego spotkania.  Nie można sobie wyobrazić innego zakończenia tej kolacji jak winem od Pana Romana Myśliwca z Winnicy Golesz http://www.winnica.golesz.pl/
W większości wina dostępne  w  sprzedaży www.polskiewina.com.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz